MOV
Předseda MOV Thomas Bach v Lausanne • Autor: AP

Japonsko poprvé oficiálně připustilo možnost, že by koronavirus mohl proměnit i plány ohledně letošní letní olympiády. Podle ministryně Seno Hašimoto, která v japonské vládě za přípravu her zodpovídá, má země vůči olympijskému výboru (IOC) závazek uspořádat hry letos. Kontrakt ale neříká, že se olympiáda musí konat nutně v stanoveném termínu, tedy od 24. července. Teoreticky je tedy možný odklad, pokud by to vzhledem k epidemii koronaviru pomohlo.

„IOC má právo zrušit olympiádu jen v případě, že by se nekonala v roce 2020,“ prohlásila ministryně. „To lze vyložit i tak, že hry mohou být odloženy, pokud se budou konat během kalendářního roku,“ dodala podle agentury AP v reakci na dotaz jednoho z poslanců.

Reklama
Reklama

Olympijský výbor ale pozdějšímu termínu příliš nefandí. Jeho prezident Thomas Bach v úterý v Lausanne přišel s prohlášením, že sportovci by měli pokračovat v přípravě a že totéž dělá výbor i pořadatelé v Japonsku. „Hry budou 24. července,“ uvedl poté v reakci na japonskou ministryni mluvčí IOC Mark Adams.

Japonsko patří k zemím, které koronavir zasáhl více než jiné. V zemi jsou kromě tří stovek nakažených i smrtelné případy. Od tohoto týdne je v Japonsku zavřená většina škol. Ruší se sportovní události i akce související s olympiádou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte