Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Londýn je v šoku a Británie rozdělená

O výsledcích referenda o vystoupení z EU s londýnským akademikem

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Nick Taylor (29) je univerzitním výzkumným pracovníkem v oboru politické ekonomie. Žije a pracuje v Londýně, pohybuje se v akademické sféře, volí labouristy a hlasoval proti brexitu – a  z toho pohledu komentuje výsledky pátečního referenda. „Nemám slov. Všichni jsou v šoku. A v šoku je podle mě teď i hodně lidí, kteří hlasovali pro odchod. Nečekali, že by se jim to mohlo podařit,“ prohlásil jen několik hodin po vyhlášení výsledků.

Kde jste byl, když jste se dozvěděl výsledek referenda?

Bylo šest ráno. Probudil jsem se a zkontroloval telefon. Okamžitě se dostavil obrovský úlek. Byl jsem skálopevně přesvědčen, že tábor pro setrvání Británie v unii zvítězí.

Co jste udělal potom?

Řekl jsem to své partnerce, která je občankou jiného evropského státu. Hodně ji to rozrušilo, oba jsme byli oněmělí. Nevěděli jsme, co to znamená, co se stalo. Pak přišel pocit nejistoty, co bude dál. Nedokázali jsme to vstřebat, protože jsme nikdy pravdu nepřemýšleli, že by k tomu mohlo dojít. Myslím, že málokdo teď ví, co bude dál.

Jaká nálada panovala v Londýně?

Lidé, se kterými jsem mluvil, byli v šoku. V Londýně hlasovalo 60 procent voličů pro setrvání. Velká část frustrace pramení z toho zjištění, jak je země rozdělená. Bavíme se o Skotsku a o Londýnu, a o jejich vztahu ke zbytku země - tedy k Anglii, která hlasovala pro odchod.

Znáte někoho, kdo hlasoval pro brexit?

V mojí rodině nikdo, ale bývalý kolega hlasoval pro odchod a hlasitě o tom přede všemi mluvil. Jinak jsem se samozřejmě s takovými lidmi setkal, ale nepřátelím se s nimi.

Autor: Archiv autora
Autor: Archiv autora

Takže to rozdělení je i osobní?

Ano. Bude těžké tohle rozdělení překonat. A všechno mohlo být jinak, kdyby se hlasovalo o pár měsíců dříve. Debata se ke konci vyhrotila, stočila se k imigrantům a ovládla ji pravice. Vražda poslankyně Jo Cox nejvíce ukazuje tu extrémní polarizaci společnosti. Osobně nechápu, jak může někdo třeba volit levici a současně hlasovat pro odchod z EU, což se dělo.

Podle jakých linií jsou lidé rozdělení?

Je tu zjevný věkový rozdíl, lidé ve věku 18 až 25 hlasovali pro setrvání. Naopak překvapily tradičně labouristické oblasti, které hlasovaly pro exit. Hodně lidí mluví o tom, že chudé, zanedbané oblasti referendum pochopily jako protestní hlas a doufají, že znovu získají kontrolu nad svými osudy. Těch druhů rozdělení je hodně, přijdeme na ně během příštích měsíců - a snad je překonáme.

Bude následovat další referendum ve Skotsku o jeho odtržení od Spojeného království? Skotové hlasovali pro setrvání v EU a brexit je neláká. To samé platí pro Severní Irsko.

Kdykoli Skotsko o čemkoli hlasuje, nikdy pak není po jeho. To platilo pro parlamentní volby stejně jako nyní pro referendum o brexitu. Skotská národní strana má teď tak silnou pozici, že je možné, že vyhlásí nové referendum. V případě Severního Irska nevím. Je to složité, ale každopádně nastalo politické vakuum. Politici z tábora, který rozhodl o odchodu z EU, nemají žádný plán.

Rozšíří se separatistické tendence do Evropy?

Těžko říci. Viděl jsem ve zprávách, že jiní extrémně pravicoví lídři už brexit chválí a požadují také referendum. Bude to záviset na tom, jak budou probíhat rozhovory o vystoupení Británie. Pokud se EU rozhodne udělat z Británie exemplární případ a bude v jednáních tvrdá, může to ovlivnit rozhodování jiných národů. Nevím, nakolik jsou evropské státy euroskeptické, nebo jestli chtějí v Unii zůstat.

Často je naladění podobné, ne-li ještě více protievropské. Myslíte, že otázka ‘chcete odejít z EU’ nikdy neměla padnout?

Souhlasím. Taky mám k EU své výhrady, ale hlasoval jsem proti brexitu. Ta otázka je strašně složitá, ale my jsme dostali v referendu jen binární možnosti odpovědi: buďto ano, anebo ne.

Myslíte si, že se pátek zapíše do dějin?

Zapíše se do historických knih z několika důvodů. V den vyhlášení výsledků referenda rezignoval premiér. Libra klesla na nejnižší úroveň od roku 1985. Akciové trhy jsou v šoku. Nikdo neví, co bude dál. Bude trvat dlouho, než se podaří znovu vyjednat všechny smlouvy s EU.

Koho „vinit“ z vítězství tábora Leave?

Můžeme vinit odpůrce EU z toho, že využívali strachu a odporu k imigrantům, můžeme vinit Davida Camerona, že tohle referendum vůbec vyhlásil. Nebo celé vedení konzervativní strany, které po mnoho let praktikovalo protievropskou rétoriku, a pak na poslední chvíli otočili, což na lidi nepůsobilo autenticky. Vinit někoho konkrétního je složité. Strašit a slibovat jednoduché. Lidé věří, že ubude emigrantů a že se zlepší zdravotnictví, ale to se nestane.

Jaký je plán na večer?

Půjdu s přáteli do hospody na pivo, opijeme se a budeme nadávat na Borise Johnsona.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].