Bitcoiny, e-shopy, chytré kufry: začíná největší veletrh spotřební elektroniky
 
CES, Las Vegas
CES, Las Vegas • Autor: REUTERS

V Las Vegas začíná největší veletrh spotřební elektroniky na světě Consumer Electronics Show (CES). Do města se od neděle sjíždí kolem dvou set tisíc lidí od šéfů největších značek po start-upy, které odsud chtějí se svými vynálezy a vymoženostmi prorazit do světa. A poprvé je tu i Respekt.

CES platí za událost, která jako první velká akce roku určuje trend v odvětví. Podle časopisu Wired lze letošní ročník považovat za nejrelevantnější v historii. Jde totiž v první řadě o přehlídku hmatatelných výrobků, které jsou pro vztah lidí k technologiím čím dál podstatnější, a chápou to i velké značky jako Amazon nebo Google. Co přesně se dá na CES letos čekat? Veletrh má letos dohromady výstavní plochu kolem 25 hektarů, takže toho nebude málo. Pro začátek  pár bodů:

Reklama
Reklama

1. Magie za bitcoinem: Nynější mánie kolem kryptoměn se postarala o to, že hlavní „hype“ ve světě inovací se dnes týká bitcoinu a spol. Nejde ale o to, jak se dá, na které měně zbohatnout – průlom spočívá v počítačové technologii, na které bitcoin a jiné měny běží, v takzvaném blockchainu. V případě bitcoinu jde o program, který funguje jako účetní kniha sdílená mezi všemi účastníky sítě. Nemá tedy jednoho správce, kde se všechna data sbíhají. Stejný princip jde využít i na jiné typy transakcí v digitálním světě, od placení po sdílení všeho možného. Na CES se má mluvit právě o tom, jak blockchain přerůstá hranice kryptoměn.

2. Všechno jde koupit on-line: Množství zboží, které se kupuje on-line, roste poslední dobou podle týdeníku Economist tempem 20 procent ročně. Ještě zdaleka nejsme tak daleko, že by e-shopy měly ve světě převahu, ale jednou to přijde – Amazon, který v USA on-line nakupování dominuje, by při pokračování dosavadních trendů mohl někdy kolem roku 2020 mít větší tržby než Walmart, největší obchod dnešního světa. Nové formy placení nebo virtuální realita, s níž už dnes lze vyzkoušet třeba to, jak bude konkrétní kus nábytku vypadat v konkrétní místnosti, zákonitě povede k dalšímu přesunu zákazníků on-line. To s sebou nese radikální změny, jak se zboží vybírá a převáží a jak se za něj platí. CES bude mít o „high-tech shoppingu“ novou samostatnou akci.

3. Kdo ohlídá roboty: Elon Musk sice někdy přehání, ale zatím pořád platí plán, že do konce letošního roku Tesla představí plně automatizované auto. Řidič v něm nebude potřebovat nejen nohy a ruce, ale ani oči a mozek. Roboti už dirigují koncerty, vyrábějí receptury pro pivo, porážejí lidi v pokeru a mohou jít sami do války. Na CES si lze dobře osahat, jak umělá inteligence funguje v reálných věcech. S jejím rozšířením se množí i úvahy, jak daleko lidstvo umělou inteligenci pustí a jak naučit roboti y něco o morálce.

4. Data a soukromí: Další otázkou, která se při pohledu na rekordní počty vystavovatelů a jimi zabraných hektarů nabízí, je ochrana dat a soukromí. Jak podotýká Wired, na velkých drahých obrazovkách v rozzářeném Las Vegas vypadá vždy všechno báječně – ale zatímco dřív stačilo ukázat pračku ovládanou hlasem nebo iPhonem, dnes mezi obyvateli přetechnizovaného světa klíčí čím dál větší pochyby, kam všechna data z pračky jdou – a jestli toho soustavného napojení na „gadgets“ všeho druhu už není moc. Skandál kolem zranitelnosti čipů Intel a AMD, který vyplul na povrch po Novém roce, mnoho klidu nepřidává.

5. Drobnosti všeho druhu: Kromě velkých trendů je CES hlavně show zaměřená na „gadgets“ – tedy nejrůznější fyzické výrobky od větších i začínajících značek. „Je to jako Kickstarter naživo – každý má na něco řešení a snaží se ho prodat,“ popisuje Josef Průša, zakladatel české firmy na 3D tiskárny, který vystavoval v Las Vegas loni. Z milionů věcí slibovaných na letošní rok se dá vytipovat třeba čínský „smart kufřík“ 90 Fun Puppy 1, který na principu vozítek segway jezdí sám za svým pánem po letišti, nebo brýle Samsung Relumino pro zrakově postižené. Svůj debut si v Las Vegas odbude také česká novinka Angee, chytrý válec fungující jako bezpečnostní pojistka v domácnosti.

 

IMG_4838

Respekt na CES: Pokud vám zajímá, jaké novinky a trendy se představí na veletrhu v Las Vegas, sledujte web respekt.cz, facebookový a twitterový profil týdeníku Respekt i účty Jiřího Nádoby

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte