Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

ANO nechce Kliniku

Proč nabídl úřad i potřetí budovu na kraji Parukářky státní instituci

2015: demonstrace na podporu využití bývalého objektu polikliniky jako Autonomního sociálního centra Klinika. • Autor: ČTK
2015: demonstrace na podporu využití bývalého objektu polikliniky jako Autonomního sociálního centra Klinika. • Autor: ČTK

V pátek dopoledne si Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) přišla obhlédnout svůj nový objekt – budovu na kraji pražského parku Parukářka, kde působí Autonomní sociální centrum Klinika. Neobešlo se to bez taškařice: dosavadní majitel léta chátrajícího domu, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), zjistil, že si vzal špatné klíče, úředníci se proto jen prošli kolem domu a po zahradě. Aktivisté, kteří budovu na konci roku 2014 obsadili, je dovnitř nepustili. Poslední dění kolem Kliniky je pro ně totiž studenou sprchou.

Autonomní sociální centrum se pobyt na Klinice od začátku snaží legalizovat. Budovu několikrát vyklidili těžkooděnci, nějaký čas ji mělo naopak od ÚZSVM v bezplatném pronájmu. Letos v dubnu to začalo vypadat na přijatelný kompromis. Pražští zelení usoudili, že aktivity lidí kolem Kliniky, namátkou přednášky, jazykové a jiné kurzy, promítání filmů či koncerty, stojí za podporu; jednoduše, že tu vzniká alternativní centrum, které lidi láká a spojuje. Když vyjednávali o staronové pražské vládě (ANO, ČSSD a Trojkoalice), měli několik podmínek - a jednou z nich bylo právě to, že magistrát budovu převezme, opraví a pak ji nabídne neziskovým organizacím, mimo jiné také Autonomnímu sociálnímu centru Klinika.

Zdálo se, že tomu nic nestojí v cestě. ÚZSVM musí sice ze zákona nabídnout majetek nejdřív státním institucím, až pak jsou na řadě obce, firmy či občané. Úřad budovu Kliniky nabízel dokonce dvakrát, nejdřív o ni pro jevila zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů, pak ministerstvo práce. Obě instituce ale po čase oznámily, že zájem už nemají. Pražští radní se na jaře usnesli, že Kliniku chtějí a začali s ÚZSVM jednat.

Jenže ÚZSVM přesto nabídl Kliniku znovu, už potřetí, státním institucím. Zájem projevilo SŽDC a tentokrát na něm trvá, začátkem října byla podepsaná smlouva, čeká se jen na zápis do katastru a Klinika bude mít nového majitele. Zvláštních je na tom hned několik věcí. Především, ve všech ostatních případech státních domů či pozemků nabízel ÚZSVM majetek státním institucím jen jednou: buď měly zájem, nebo se uvolnil pro další zájemce. Působí to dojmem, jako by se Úřad rozhodl, že stůj co stůj bude v budově cokoliv jiného než Klinika.

„Když přestaly mít zájem GIBS a ministerstvo práce, museli jsme ověřit, zda nemá zájem nějaká jiná státní instituce,“ říká mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. A jak to, že v jiných případech se státním institucím nabízí jen jednou? „Máte pravdu, jenže nikdy se také nestalo, aby složky státu projevily zájem a pak žádost stáhly,“ odpovídá.

Napotřetí se tedy zájemce přece jen našel. Ale proč právě SŽDC, která má budov víc než dost? Připomeňme, že SŽDC vznikla před 14 lety, když tehdy zanikly státní České dráhy, rozdělily se na České dráhy a.s. a právě na státní Správu železniční dopravní cesty. Loni pak vláda schválila, že státní SŽDC dostane majetek v hodnotě přes tři miliardy korun a převede se na ni zhruba 1 500 nádražních budov. Rozhodnutí vlády mělo tehdy řadu kritiků. „Do prázdných nádraží nastěhujeme úřady,“ sliboval tehdy náměstek pro správu majetku SŽDC Tomáš Drmola.

Tentýž náměstek Drmola teď, jen pár měsíců poté, tvrdí, že jeho státní firma Kliniku potřebuje, protože nemá kam nastěhovat své úředníky. Konkrétně má jít o nějakých padesát lidí ze Správy železniční geodézie, kteří sedí v budově pronajaté od ČSAD na Florenci. „Sice máme spoustu budov, ale žádná se pro ně nehodí,“ trvá na svém Drmola. O tom, že o Kliniku stál magistrát, prý „vůbec nic“ neví.

Dva nezávislé zdroje, jeden ze SŽDC a jeden z pražského magistrátu, však dávají věcem přece jen logiku. „Šlo to po stranické linii ANO,“ říká jeden z nich. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je podřízen ministerstvu financí šéfa ANO Andreje Babiše. Jednání s ÚZSVM za Prahu pak vedl radní pro správu majetku Karel Grabien Procházka (ANO) - a místo aby prosazoval rozhodnutí magistrátu, podle mluvčího ÚZSVM Ležatky se shodli, že Klinika se i potřetí nabídne státní instituci. Zmíněný Tomáš Drmola sice stranickou příslušnost neuvádí, ale ANO mu je blízké a s ÚZSVM je v čilém jednání, přebíral od něj nádražní budovy, a vracel mu naopak Palác Sevastopol.

Zdá se přitom, že v téhle hře šlo o Kliniku mimoděk, aktérům prostě není tenhle druh občanské aktivity po chuti. Podstatnější bylo vypálit zeleným a hlavně Matěji Stropnickému rybník. Letos na jaře totiž mimo jiné právě další existenci Kliniky, tedy její převzetí magistrátem, vyměnil za to, že nebude dělat problémy a trvat na tom, že bude v radě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].