Umění dezinformace přesvědčit, že vítězství je prohrou
 
Demonstrace 'We Stand With Ukraine', Praha, Václavské náměstí
Zaměřit se na agenty nestačí. (Proukrajinská demonstrace na pražském Václavském náměstí) • Autor: Matěj Stránský

Ruská agrese proti Ukrajině trvá už tři týdny a varování expertů, že v případě úspěchu se agresor na ukrajinských hranicích nezastaví, nabírají na síle. Mezi jeho dalšími – od počátku otevřeně zmiňovanými – cíli jsou bývalé východoevropské satelity Sovětského svazu včetně Česka. Posune-li se válka tímto směrem, nabude na obrovském významu otázka, jak velký skrytý vliv se tu Rusům podařilo během třiceti let od pádu komunismu udržet či znovu vybudovat. V případě Česka je nebezpečí o to větší, že dvacetiletá okupace země sovětskými vojsky po roce 1968 tu vytvořila silné osobní vazby, skrze něž jde prosadit záměry a rozvrat velmi skrytě. Proto je najednou tak naléhavá otázka, o koho se tu Kreml opírá, jakou sílu má a jaké prostředky užívá zdejší „pátá kolona“, kterou by Putin mohl v případě potřeby pro svůj boj mobilizovat.

A nikdy jinak

Vláda Petra Fialy v posledních dnech opakovaně deklarovala hlavní rizika, která nám v současnosti od Ruska hrozí. „V první řadě je to šíření dezinformací, ruských lží o agresi, zpochybňování dodávek zbraní Ukrajině, které podle manipulátorů eskalují válku, i lží o ukrajinských operacích,“ opakoval v první půli března na tiskových konferencích premiér. Statisícové sdílení měla třeba lživá informace, že útok na porodnici v Mariupolu zinscenovali sami Ukrajinci, aby vzbudili soucit ve světě. Po „poradě s vládními představiteli a bezpečnostními institucemi“ bylo postupně provozovateli internetu vypnuto jedenáct webů označených…

1_obal_special_ukrajina
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal_special_ukrajina
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3059

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte