ROZHOVOR_Lucas01_foto Blanka Rosecká
Edward Lucas

Řekl byste, že jsme ve válce s Ruskem?

Ano. Já si myslím, že jsme ve válce s Ruskem už roky, jen jsme si to nechtěli připustit. Byla to nevyhlášená válka už od devadesátých let. Od té doby, co Rusko přijalo Karaganovovu doktrínu, která říká, že Rusko má právo, a dokonce povinnost zasáhnout v okolních zemích, pokud jde o ochranu „rusky mluvících patriotů“. Na tom vlastně stojí neoimperialismus dnešního Ruska. Když měl estonský prezident Lennart Meri v Německu v roce 1994 projev na jedné mezinárodní konferenci o tom, že tato doktrína umožní Rusku nárokovat si i po roce 1989 zásahy do samostatných zemí a že je to nepřípustné, ruská delegace včetně jejího lídra, kterým byl tehdy relativně mladý ruský úředník a místostarosta Petrohradu Vladimir Putin, opustila během projevu místnost. Vlastně si nemyslím, že jsme někdy pochopili ruský imperialismus, který tu zůstal i po pádu Sovětského svazu. Od té doby vidíme nejrůznější vraždy v zahraničí i doma, jako bylo otrávení a uvěznění Putinova největšího kritika Alexeje Navalného, otrava Alexandra Litviněnka, zastřelení Borise Němcova, Putin rozpoutal válku v Čečensku, anektoval Krym. A my jsme vždycky udělali minimum, co jsme museli, a mysleli si, že je to dostatečná reakce. Ale ona nikdy nebyla. A pokaždé si Putin řekl, že může jít dál – a šel.

Co konkrétně se tedy stalo, že jsme se najednou ocitli v situaci, kdy ruský prezident provede invazi do demokratické země?…

1_obal_special_ukrajina
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal_special_ukrajina
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 549

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte