Martina Benešová
Martina Benešová-Schäfer • Autor: Milan Bureš

Ví se o ní, že miluje radioaktivitu a hornictví, ale také metal a rock. Zatímco styl oblékání metalové fanynky – trička s názvy kapel, kožená bunda, samozřejmě vše v černé – je tak trochu její značka, svoji lásku ke zmíněné radioaktivitě a hornictví vyjadřuje šperky; prstýnek s hornickými kladívky jí připomíná Ostravu, kde jsou její kořeny a kde má rodinu. A prstýnek se znakem radioaktivity stejně jako přívěsek na krku odkazuje k profesi, v níž mladá česká vědkyně z Německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu Martina Benešová-Schäfer dosáhla slovy nepopsatelného úspěchu: stojí totiž za vývojem revolučního léku na rakovinu prostaty. Jen na okraj – jeho tržní hodnota je nyní odhadována v řádu miliard dolarů. „Můj momentální sen je vyvinout lék na rakovinu prsu, to by šlo s lékem na rakovinu prostaty krásně do páru,“ usmívá se vědkyně.

Jste žena, která svým lékem zachraňuje výhradně muže. Není to paradox?

Tato genderová dělení nemám ráda. Nicméně je to otázka, na kterou hodně ráda odpovídám. Vysvětlím proč. Rakovina prostaty je určitě jeden z nejčastěji se vyskytujících typů rakoviny u mužů, kdy šance, že se rakovinové buňky v prostatě objeví, roste s věkem. Bylo zjištěno, že přibližně 35 procent mužů v 50 letech již má rakovinu prostaty, okolo 70 let věku už ale procento stoupá na 80. I když je takto častá, vyznačuje se tím, že má zpravidla pomalý metabolismus a růst, takže muž nemusí mít žádné příznaky, dokonce o ní ani…

1_obal special _ženy
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal special _ženy
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 448

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte