Chateau Topolcianky
Honosné venkovské sídlo ve vinařském kraji Masaryk miloval. (Topoľčianky) • Autor: Matěj Stránský

Ve slunečné odpoledne uprostřed října panuje v útrobách zámku Topoľčianky téměř naprosté ticho. Honosné šlechtické sídlo situované v malebné krajině středozápadního Slovenska a dnes fungující jako hotel bývá v létě plné turistů. Teď už je ale po sezoně, vysvětluje zvláštní klid Marta Holá, místní správcová a průvodkyně v jedné osobě. Jediný zvuk, který se v tuto dobu nese ztichlým zámeckým sálem, je zvláštní tlumený hukot. K tomu, aby člověk určil jeho zdroj, stačí zvednout hlavu – v prosklené věžičce, do níž ústí kupole tvořící strop hlavního sálu, se hromadí teplo, které během chladných podzimních dnů zvenku přitahuje mouchy, a právě jejich bzučení vydává zvuk vytvářející příjemně ospalou atmosféru. „Schovávají se tam takhle každý podzim,“ říká průvodkyně Holá.

Kdo se do bzučení zaposlouchá, může se na chvíli přenést v čase a představovat si, že stejný zvuk tu před téměř sto lety poslouchal i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který si zdejší zámek oblíbil a jezdil sem na letní pobyty trvající až do podzimu. Ve všeobecném povědomí je dnes jako hlavní letní sídlo českých prezidentů od Masaryka po Miloše Zemana zapsán zámek v Lánech u Prahy. Slovenské Topoľčianky stojí spíše stranou pozornosti – stejně jako další zámky, vily či chaty, kam se české hlavy státu uchylovaly před úředním shonem. Jak dnes vypadají místa, kde čeští prezidenti hledali odpočinek nebo čerpali inspiraci?

Blízko Slovákům

„Masaryk na zámek v Topoľčiankách poprvé zavítal…

1_obalka_Respekt_special_prezidenti
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_Respekt_special_prezidenti
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte