Spidla02_foto Milan Bures
Vladimír Špidla

Vladimír Špidla se v roce 2001 stal předsedou ČSSD, v roce 2002 premiérem a směrem k roku 2003 tak dojednával, koho nasadit do tehdy ještě nepřímé prezidentské volby jako protivníka Václava Klause a nástupce Václava Havla. Špidla později volbu – respektive své počínání v ní a chování strany, kterou vedl – nazval souvislým řetězem chyb. V rozhovoru vysvětluje, proč uvěřil Miloši Zemanovi, že na prezidenta kandidovat nechce, proč neprošel již navržený kandidát Otakar Motejl a jak tehdejší volba prezidenta ovlivnila vnitřní fungování sociální demokracie.

V lednu 2003, kdy jste byl premiérem, se poprvé volil prezident bez účasti Václava Havla, tedy bez předem jasného favorita. Kdy jste se poprvé radili, koho za sociální demokracii vyšlete do prezidentské volby?

To je otázka, na kterou nemohu přesně odpovědět, protože si to nepamatuji, ale v principu to bylo dlouho před koncem mandátu vlády Miloše Zemana. Řekl bych, že to bylo tak rok před prezidentskými volbami. Byla to celkem logická věc, protože termín prezidentských voleb byl zřejmý a věděli jsme, že musíme být připraveni. Chtěli jsme na to mít čas, abychom to pak neřešili v jednom okamžiku, v jedné vlně.

Jak tehdy debaty o kandidátovi vypadaly? Scházeli jste se pravidelně v nějaké ustanovené skupině?

Žádná velká pravidelnost nebyla. Bylo to příležitostně, řekl bych tak jednou za dva měsíce, a ty hlavní postavy byly Pavel Rychetský, Miloš…

1_obalka_Respekt_special_prezidenti
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_Respekt_special_prezidenti
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

František Trojan

redaktor, fokus

trojan (kopie)

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte