Byla chyba uvěřit Miloši Zemanovi
S Vladimírem Špidlou o tom, jak se sociální demokracie nedokázala domluvit na prezidentském kandidátovi
Vladimír Špidla se v roce 2001 stal předsedou ČSSD, v roce 2002 premiérem a směrem k roku 2003 tak dojednával, koho nasadit do tehdy ještě nepřímé prezidentské volby jako protivníka Václava Klause a nástupce Václava Havla. Špidla později volbu – respektive své počínání v ní a chování strany, kterou vedl – nazval souvislým řetězem chyb. V rozhovoru vysvětluje, proč uvěřil Miloši Zemanovi, že na prezidenta kandidovat nechce, proč neprošel již navržený kandidát Otakar Motejl a jak tehdejší volba prezidenta ovlivnila vnitřní fungování sociální demokracie.
V lednu 2003, kdy jste byl premiérem, se poprvé volil prezident bez účasti Václava Havla, tedy bez předem jasného favorita. Kdy jste se poprvé radili, koho za sociální demokracii vyšlete do prezidentské volby?
To je otázka, na kterou nemohu přesně odpovědět, protože si to nepamatuji, ale v principu to bylo dlouho před koncem mandátu vlády Miloše Zemana. Řekl bych, že to bylo tak rok před prezidentskými volbami. Byla to celkem logická věc, protože termín prezidentských voleb byl zřejmý a věděli jsme, že musíme být připraveni. Chtěli jsme na to mít čas, abychom to pak neřešili v jednom okamžiku, v jedné vlně.
Jak tehdy debaty o kandidátovi vypadaly? Scházeli jste se pravidelně v nějaké ustanovené skupině?
Žádná velká pravidelnost nebyla. Bylo to příležitostně, řekl bych tak jednou za dva měsíce, a ty hlavní postavy byly Pavel Rychetský, Miloš…
Tento článek je v plném znění dostupný členům klubu Respektu.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného s členstvím v Klubu Respektu. Pokud jste již člen/ka, přihlaste se. Jestliže máte aktivní předplatné bez členství v klubu, napište nám žádost o rozšíření předplatného (+50 Kč měsíčně) na [email protected].
Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].