0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Téma9. 6. 20217 minut

„Evropská unie není utopie a není dokonalá. Když se s tím smíříme, dost se nám všem uleví.“

Finský expremiér ALEXANDER STUBB vybočuje z varovných hlasů o unijním selhání. A být protievropským populistou, o svou budoucnost by prý měl vážné obavy.

ALEXANDER STUBB • Autor: Profimedia

Nejdřív evropskou politiku studoval, potom ji zkoumal, pak ji z pozice ministra financí i premiéra provozoval a teď ji ve Florencii, v Evropském univerzitním institutu, zase zkoumá. Finský politolog a politik Alexander Stubb (53) zná dobře zákruty politiky v Bruselu i v členských zemích EU. Když se ohlíží za pandemickým rokem, je naprosto optimistický. Unie podle něj prošla pandemickou zkouškou úspěšně a rozhodně bude po téhle zkušenosti držet víc pohromadě. Především se naučila lépe sbírat síly po krizových situacích a dlouhém vypětí. O čemž Stubb, jako zapálený extrémní triatlonista, dobře ví, jak je důležité. Uzávěry a omezení jeho sportu neškodily. „Není to fotbal, je to takový trochu osamělý, individuální boj,“ říká. A doufá, že se Unie dá dohromady rychleji než aktuálně on sám. „Nedávno jsem to trochu přehnal s tréninkem, teď se z toho vzpamatovávám,“ říká se smíchem.

Jak pandemie proměnila Evropskou unii?

↓ INZERCE

V několika směrech, a vcelku neočekávaných. Politika v Unii mutovala během toho roku a čtvrt podobně, jako mutoval samotný virus. Na začátku byla chaotická reakce. Každý chtěl zavřít krám, hranice a volný pohyb, každý chtěl chránit sebe, což je panická, ale přirozená reakce. Ale docela rychle jsme si uvědomili „jejda, v tomhle jsme všichni společně“, virus hranice přeskakuje, rovněž ekonomická krize, kterou působí, je jiná než předchozí. Rychle jsme společně začali mluvit o lockdownech a opatřeních.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc