jilich03_stransky
David Jilich

Pacientů, o které se stará, budou stovky a někteří za ním docházejí už přes deset patnáct let. Mluvit s nimi o předsudcích, kterým v životě čelí, je pro Davida Jilicha, zástupce vedoucího pražského HIV centra, stejně důležité jako nasazení správné léčby. „Pacienti, jejich partneři a rodina, zdravotníci. Všichni jsme součástí jednoho celku,“ říká lékař a vysokoškolský pedagog, který někdy s nadsázkou dodává, že HIV je pro něj střed medicínského vesmíru. Oním společným celkem je nemoc, která v době svého objevení vzbuzovala hrůzu. A přestože je dnes z vědeckého hlediska tím nejprozkoumanějším virem, naděje na úplné uzdravení ještě zdaleka není na obzoru.

Málokterá nemoc byla v posledních desetiletích tak často zpodobněná v umění jako HIV. Šířila jeho obraz mezi lidmi. Své nakažené přátele z newyorské kulturní scény portrétovala fotografka Nan Goldin. Moment globálního povědomí o AIDS a úleku z něj nastal se smrtí Freddieho Mercuryho v roce 1991, pak následovala série filmů…

Myslíte třeba Philadelphia,Noci šelemKids?

Ano. A můžu uvést ještě čerstvý příklad, kterým je seriál Byl by to hřích z Londýna osmdesátých let, kde se nemoc začíná pomalu šířit v gay komunitě. Premiéru měl letos v lednu a ihned po jeho odvysílání vzrostl v Anglii čtyřikrát zájem o testy. Jak takové filmy a seriály vnímáte jako lékař? Jsou užitečné pro informovanost veřejnosti?

ROZHOVORY_OBAL_1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

ROZHOVORY_OBAL_1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte