Existuje milion důvodů, proč mít zájem na tom při jízdě šetřit palivem. Úsporná jízda logicky šetří peníze. Úsporná jízda také zpravidla znamená jízda šetrná k autu. Především má ale dnes řada lidí prostě se svým spalovacím motorem etický problém. Jeho provoz je škodlivý. Vzdát se ho ale někdy není možné, nebo je to extrémně nepohodlné – nebo prostě jen nepohodlné a komfortu se prostě nelze vzdát. Pak je namístě přemýšlet nad tím, jak zplodin vyfouknout do ovzduší co nejméně.

Základní pravidla k dodržování jsou ta, která se týkají vnějšku auta a nákladu. Důležité je pravidelně kontrolovat pneumatiky. Pokud je v nich menší tlak, než má podle výrobce být, spotřeba roste, protože roste i odpor pneumatik (ty se také podhuštěné rychleji opotřebovávají). Když doplňujete olej, vždycky se řiďte doporučením výrobce. Nevhodný olej nejen že dlouhodobě škodí motoru, ale zvyšuje i bezprostřední spotřebu.

Jezdit s prázdnou rakví na střeše může být pohodlné, ale není to moudré. Sice má aerodynamický tvar, ale obtékání auta vzduchem stejně zásadně narušuje – a tím zase zvyšuje spotřebu paliva. To se týká i takzvaných příčníků. Pokud je nepotřebujete, sundejte je. To platí také o nákladu uvnitř auta. Dvě prázdné dětské sedačky váží deset kilogramů. Na krátké vzdálenosti je to zanedbatelná zátěž, při delší cestě už se projeví. Stejně jako zbytečný náklad v kufru. Každý dekagram, který musí motor uvézt navíc, stojí cenné palivo.

Složitější kalkulace

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte