Charger with phone for charge battery of smartphone. Low level of charge in cellphone screen. Cable…
Pevná součást našeho života. Tak ji koukejte opatrovat. • Autor: Profimedia

Pořádně nevíme, jak vypadají, ale závisí na nich naše práce, nálada, občas i zdraví. Ať se nám to líbí nebo ne, baterie našeho mobilního telefonu se stala zkrátka pevnou součástí našeho života, myslíme na ni ráno, v poledne i večer, a běda, když zapomeneme. Pak nastupuje panika, nervózní pokukování do všech stran a hledání spásy v podobě elektrické zásuvky. A stejně jako víme, jak se starat o nové boty, aby vydržely co nejdéle, vyplatí se vědět, jak pečovat o baterii v mobilu.

Především je třeba opustit zažité mýty. Dávno neplatí, že se raději nemají nabíjet přes noc, protože se mohou přehřát a – kdo ví – třeba i explodovat. Mobilní telefony si dokážou přísun energie regulovat a zapojení v zásuvce i po úplném nabití jim nevadí.

Neplatí ani to, že je třeba nové baterie kalibrovat – tedy nabít na 100 procent, nechat vybít na nulu, znovu nabít a pak teprve používat. Dnešní telefony přicházejí do obchodů již kalibrované.

Rovněž neplatí, že si baterie pamatuje předchozí míru nabití, a měla by se tedy nabíjet na 100 procent, aby příště nehlásila plnou kapacitu už někde ve dvou třetinách. Tuto vlastnost měly staré nikl-kadmiové baterie. Dnes používané lithium-iontové baterie lze bez potíží libovolně často strkat do zásuvky a nabíjet po kouskách.

Baterii nepoškodí ani opakované vybíjení na nulu. Přesto se doporučuje, že ke zpomalení přirozeného úbytku kapacity baterie je vhodné se vyvarovat poklesu nabití pod 20 procent. Některé zákaznické weby radí, že k prodloužení…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2344

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte