Shek Lung Kung Sunrise
Pozitivní pohled na svět je do určité míry životní volba. • Autor: Getty Images

Je konec října 2021 a se třemi přáteli se vydáváme do Bratislavy navštívit někdejšího československého disidenta, novináře a spisovatele Martina M. Šimečku a jeho ženu Martu. Je to pro nás, jakožto skoro třicátníky, poměrně důležitý výlet. Všichni jsme prošli českými médii (nebo v nich stále jsme), pohybujeme se ve veřejném prostoru a návštěva u Šimečků dva týdny po sněmovních volbách, ve kterých prohrály dvě postavy – po většinu našeho dospělého života vévodící tuzemské politice –, je pro nás vskutku klíčový zážitek. Andrej Babiš a jeho hnutí skončilo až druhé a nemá s kým sestavit kabinet. Babišův největší politický spojenec, prezident Miloš Zeman, leží ve vážném stavu a s nejasnou prognózou v nemocnici a je pravděpodobné, že do povolebního vyjednávání nijak výrazně nezasáhne.

S našimi hostiteli samozřejmě probíráme tuto překvapivou politickou situaci několik hodin. Večer probíhá ve velmi klidné a pozitivní náladě, v domku zaplněném knihami a se slepicemi na dvorku navíc čas ubíhá pomaleji, než jsme zvyklí. Atmosféra se však náhle proměňuje – a zrychluje. Náš hostitel se ptá, co si myslíme o naší budoucnosti a jestli z ní máme obavy.

Je to trefně mířená otázka. I přes volební výsledek, který slibuje spíše pozitivní dynamiku, v Česku zdražuje vše od potravin až po energie. S přáteli napůl s humorem, napůl vážně občas přemýšlíme, že bytovou krizi v budoucnu vyřešíme společnou koupí nemovitosti, kam se všichni sestěhujeme, což v zrcadle současných cen vyjde mnohem…

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 553

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte