ROZHOVOR_Beryl Satter01_archiv Beryl Satter
Beryl Satter

Ve svém výzkumu se soustředíte na otázky amerického rasového soužití a nerovnosti. Velký důraz kladete na bytovou diskriminaci, z vaší knihy Family Properties: Race, Real Estate, and the Exploitation of Black Urban America (Rodinné majetky: rasa, nemovitosti a vykořisťování černé městské Ameriky) vycházel při psaní svého slavného eseje i Ta-Nehisi Coates. Proč je zrovna bytová diskriminace tak důležitá pro pochopení přetrvávajících nerovností mezi Afroameričany a bílými Američany?

Skrze bydlení, nemovitosti se v Americe buduje bohatství. Vrátíme-li se do poloviny 20. století, tak uvidíme, že soukromé půjčky na bydlení byly nepřímo dotovány federální vládou, která za ně ručila a banky je díky tomu mohly nabízet levněji. Tohle byl hlavní způsob, jak Američané všech tříd bohatli. Běžní pracující Američané najednou poskočili dopředu a díky vládní politice si mohli začít kupovat krásné nové domy, které se po druhé světové válce začaly stavět. Vládní pomoc se ale týkala pouze bílých Američanů a je důležité o tom mluvit. Afroameričané byli vyloučeni z klíčového vládního programu, díky kterému bílí začali budovat rodinné majetky.

Jak historie bytové diskriminace konkrétně dopadá na dnešní situaci Afroameričanů?

Dnes vidíme obrovské rozdíly mezi kvalitou života bílých a černých Američanů. Jedním z největších rozdílů je majetek, který mají. Lidé si často myslí, že Afroameričané prostě méně vydělávají, třeba i proto, že čelí…

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte