Love letter. Artist: Waldmüller, Ferdinand Georg (1793-1865)
Já píši vám... (Obraz Milostný dopis F. G. Waldmüllera) • Autor: Heritage Images/Getty Images

„Ty hrdá, krásko,“ psal mé babičce Dagmar před šedesáti lety jeden ublížený ctitel, když nechávala bez odpovědi jeho pohlednice a dopisy. Dnešní optikou by nápadník zřejmě pochopil jako signál nezájmu to, že si jeho zprávy „zobrazila“, ale neodpověděla mu – nebo by přívalu nechtěné korespondence jednoduše zabránila tím, že by si ho prostě „zablokovala“. Svého manžela by pak možná stejně poznala v práci na soudu, ale namísto usilovného pomrkávání od protějšího stolu by jí můj děda Jindřich prostě napsal na některou ze sociálních sítí, kde by také viděl, jak tráví čas mimo práci a co má ráda.

Tato doba byla ale daleko i tehdy, kdy s randěním začínali moji rodiče. Přestože se (k obvyklému zděšení starších generací) normy a konvence čím dál víc uvolňovaly, metodami seznamování přelomově zahýbaly až dvě technologické inovace: před čtvrtstoletím příchod internetu a okolo roku 2010 vzestup chytrých telefonů. Zatímco internet umožnil on-line seznamky a rychlejší komunikaci, spolu s mobily pak přišly seznamovací aplikace, jejichž uživatelé měli vždy „po ruce“ nepřeberné množství potenciálních partnerů.

Někdo skrze ně usiluje o nalezení vztahu, někdo je používá jen k hledání nezávazných známostí, jak zní často kritika, a někdo místo osobních setkání preferuje psaní. Pro další uživatele jsou pak aplikace prostředkem k tomu, jak si zvýšit sebevědomí: s potěšením sledují, komu se líbí a kdo o ně má zájem. Navzdory tomu se ale podle odborníků na vztahy nedá mluvit o tom, že by tato…

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte