Transdeti03_jaros
Spokojeně androgynní. (Andy) • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Jestli nějaké slovo v poslední době vzbuzuje až magnetickou pozornost, pak je to zcela jistě „transgender“. Pozornost stočená k lidem, kteří se takto označují, není vždy vedena jen zájmem o porozumění, ale zásadní roli hraje i zděšení nad lidmi vymykajícími se tradičním genderovým kategoriím. Emoce ještě zesilují, pokud se pohled zaměří na trans děti a dospívající. Zároveň tady právě teď dorůstá první generace, která pozorně sleduje zahraniční debatu, má značně odlišný pohled na podobu vztahů, sexualitu i genderovou identitu a odmítá společenské přihrádky. S rostoucí tolerancí české společnosti to znamená, že trans a nebinární děti a teenageři se budou stále hlasitěji hlásit o slovo.

Stejně a jinak

Transdeti02_jaros
Co je komu do toho, kdo jsem. (Monika) • Autor: Milan Jaroš/Respekt
" align=„right“]

Osmnáctiletá Monika se před pár dny nastěhovala na internát průmyslovky v moravských Jedovnicích a má radost, že po pár letech studia na střední pedagogické škole si v programování a informačních technologiích našla obor, který ji mnohem víc baví. Andy (20) aktuálně studuje na Mendelově univerzitě v Brně molekulární biologii a biotechnologii, ale protože každou volnou chvíli usedá ve studentském bytě k malířskému plátnu, pomýšlí na studium výtvarného umění. Ráďu letos čeká maturita na gymnáziu v Ústí nad Labem a v přemýšlení o tom, kam dál na vysokou, se rozhoduje mezi politologií a pedagogickou fakultou, protože ji láká představa, že…

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte