Faulerova01_varianta_jaros
Lucie Faulerová • Autor: Milan Jaroš

„Divná holka pro mě nebyla tématem, ale prostředkem, jak sdělit to, co sdělit chci,“ říká spisovatelka Lucie Faulerová na občasnou výtku (spíše mužských recenzentů), že se její debut Lapači prachu, nominovaný v roce 2018 na Magnesii Literu a Cenu Jiřího Ortena, i nyní vydaná Smrtholka hemží „divnoženami“.

Kde se ve vašich knihách ty „divné holky“ berou?

Divnost mě baví a podle mě lze jejím prostřednictvím mnohdy ukázat něco, co by v „normě“ nebylo vidět. Setkala jsem se už s názorem, že si můžu uškodit, protože mě to zaškatulkovává coby spisovatelku, která píše o rozbitých a něčím vymknutých bytostech. Já o tom ale takhle nepřemýšlím: hlavní hrdinky obou knih, Anna a Marie, pro mě byly ideálním prostředkem, jak sdělit to, co sdělit chci.

Co přesně jste chtěla sdělit?

To bych interpretovala a ke všemu výrazně zjednodušila vlastní tvorbu, do toho se mi tedy nechce… Bavilo mě jít na to přes tu divnost, protože si zároveň myslím, že obě hlavní hrdinky takové nejsou samoúčelně, na efekt, ale že jejich divnost má v příběhu i samotném způsobu vyprávění funkci. Což je věc, která se s tím váže – specifičnost té které vypravěčky mi zároveň nabídla celý rejstřík dějových, ale i jazykových a formálních nápadů a prvků, které jsem rozvíjela a zapracovávala. Pak z toho vznikne komplexní organická věc, kdy se pro mě všechny složky – téma, příběh, charakter hlavní postavy a způsob vyprávění – stanou…

ROZHOVORY_OBAL_final
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

ROZHOVORY_OBAL_final
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte