Tichy01_jaros
František Tichý • Autor: Milan Jaroš

„Záhy jsem zjistil, že školský systém je natolik zkostnatělý, že není šance prosadit změnu. Takže jsem si řekl, že bude jednodušší začít od úplného začátku,“ vzpomíná František Tichý na dobu, kdy založil Gymnázium Přírodní škola. Jeho heslem je „Cesta jako cíl“ a až nebývalou měrou tu v dětech rozvíjejí samostatnost i zodpovědnost.

Jste „muž mnoha řemesel“ – vystudoval jste biologii a chemii na přírodovědě a zajímáte se o vědu. Jste pedagog, který založil vlastní školu, píšete knihy… Je nějaká nit, která vše propojuje?

Ta spojovací nit je jednoznačná, práce s dětmi. Už od svých patnácti šestnácti jsem nějakým způsobem organizoval, vychovával mladší děti, v oddíle nebo na letních táborech. Čili je v tom praktická linka, předávat něco mladé generaci. A pak je tu druhá rovina, nazval bych to hledání pravdy: nejen po vědecké stránce, kdy jsem už od mala přemýšlel, jak co funguje, například lidský mozek, zajímal jsem se o paleontologii, astronomii… ale i co je smyslem života. Při práci s dětmi se tohle všechno spojí: hloubáte, hledáte, tvoříte, do toho s nimi hrajete třeba divadlo, které sice není dokonale profesionální, ale nikdo se tím netrápí. Důležité je, že to všechny baví.

V tom věku patnácti šestnácti let jste ale byl sám ještě spíš dítě. Jak dítě vychovává dítě?

To je právě princip, na kterém je postavený vzdělávací systém u nás na škole, dnes se tomu moderně říká vrstevnické učení, kdy…

ROZHOVORY_OBAL_final
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

ROZHOVORY_OBAL_final
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 448

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte