Znojmo je krásné, historické město, kde se navíc poslední dobou buduje spousta nového.

Začnu ale dávnou minulostí. Největší hvězdou je rotunda sv. Kateřiny. Sama stavba není nijak výjimečná, jedná se o běžnou románskou rotundu z konce 11. století. Ovšem fresky uvnitř jsou na danou dobu ojedinělým záznamem světské tematiky. A to ji řadí mezi významné památky evropského výtvarného umění.

U rotundy se vám naskytne úžasný výhled na chrám sv. Mikuláše, údolí Dyje a Národní park Podyjí. Počátkem 18. století tu byl vybudován pivovar, který aktuálně prochází zdařilou transformací. Zase se tady začalo vařit Znojemské pivo a také zde vznikla Enotéka – galerie vín s interiérem navrženým architekty Chybík+Krištof.

Milý podnik je kavárna Balance. Tu provozují dva nadšenci – poctiví, vkusní a pracovití, tak je určitě podpořte, půjdete-li kolem. Ve Znojmě se i dobře vaří. Máme tu bistro s domácí kuchyní Chez Martine, těstoviny Al Dente, Cantina pizzu či burgery v Gastro-Baru 23.

Pokud k nám přijedete přesně uprostřed léta, nevynechejte festival Šramlfest. Tato akce má kvalitní program a navíc se koná na Káře, což je další skvělé vyhlídkové místo. V srpnu zase doporučím festival Znojmo žije divadlem a v září veleakci Znojemské historické vinobraní.

Co se týče současné architektury, máme ve Znojmě velké štěstí, neboť tu sídlí studio ORA, což jsou architekti, kteří nejenže sklízí mnohá ocenění, ale hlavně tvoří krásu. Krásu vynalézavou, přesto velmi citlivou k historii. Ve…

Respekt_special_leto_ve_meste
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_special_leto_ve_meste
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte