Jaký je můj Třinec? Je to ocelové město, město hokeje, město v podhůří Beskyd, rodiště Tomáše Kluse nebo Ewy Farné? Má odpověď zní: Žádný můj Třinec neexistuje. Je to náš Třinec. Mozaika příběhů lidí, kteří zde žijí a pracují, dávají Třinci nezaměnitelnou tvář, tvoří jeho genia loci.

Vždy si vybavím exkurzi v Třineckých železárnách. Mnohem více mě fascinovaly postavy dělníků na těch nejtěžších provozech než industriální architektura, která udává ráz města. K těm lidem chovám hluboký respekt, svou prací Třinec v podstatě udržují při životě a dodávají mu určitou drsnost.

Pak jsou tady lidé jako Tomáš, Markéta, Víťa a Tom, kteří Třinci svým gastro podnikáním dodávají chuť. Spolu s nimi je tu i parta organizující sportovně-kulturní festival MajDay a pomáhající lidem objevovat krásy už zmiňovaných Beskyd. Jsou tady lidé jako Patrik a Roman, kteří město udržují fit. Martina s týmem knihovníků, kteří vytváří zázemí a prostředí, kde se lidé mohou rozvíjet a realizovat. Je tu Katarína, jež do Třince, jeho výstavních prostor a ulic dostává současné umění. Jsou tady skvělí pedagogové, mezi nimiž najdete Jirku, který neustále rozšiřuje řady třineckých hudebních talentů. Davida, Marka a Adama s IT firmami, co už dávno překročily hranice města a vyrazily do světa. Nebo nenápadný vizuální mág Víťa, který spolupracoval se světovými hudebními hvězdami a jeho filtry na Instagramu používají miliony lidí. A mohl bych pokračovat dál, dlouhým seznamem těch, kdo tvoří ten náš Třinec.

Respekt_special_leto_ve_meste
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_special_leto_ve_meste
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte