27_Uhli01_profimedia
Dobové zobrazení průmyslové revoluce ve Walesu v 19. století.

V létě roku 1306 se urození obyvatelé ze všech koutů anglického království sjeli do hlavního města, aby se zúčastnili v té době stále ještě celkem nového demokratického experimentu zvaného parlament. Když baroni, hrabata a biskupové přijeli do Londýna, udivil je nepříjemný zápach, který se vznášel ve vzduchu všude kolem. Ulice středověkých měst bývaly lemované zvířecím trusem a hnijícími odpadky, takže velmožové byli zvyklí na ledacos, tenhle odér byl ale přesto jiný. Vycházel z početných kováren a řemeslnických dílen, jejichž majitelé v té době začali ve svých pecích místo dřeva pálit černé kamení zvané uhlí a vzniklý kouř plnil ulice měst štiplavým zápachem a špinil je sazemi. Urozené smetánce se zápach a špína, které pálení uhlí provázely, ani trochu nelíbily, a přesvědčili proto krále Eduarda, aby novou praktiku ihned zakázal. Kdo se královskému zákazu vzepřel, tomu hrozily pokuty, případně úřední rozbití jeho pece.

Kdyby tehdejší zákaz vydržel a uhlí zůstalo ležet nedotčené pod zemí, historie lidstva by nejspíš proběhla úplně jinak, píše ve své knize Coal: A Human History (Uhlí: Lidský příběh) americká energetická expertka Barbara Freese. V Anglii by se neodehrála průmyslová revoluce, která znamenala obří technologický skok vpřed a z malé ostrovní země udělala nejmocnější světové impérium. Nebýt uhlí, z Německa a Spojených států by se nestaly během krátké doby průmyslové a vojenské velmoci dominující světové politice. A ani Česko by dnes nebylo…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte