Pokud má lidstvo přestat od poloviny století zatěžovat atmosféru emisemi skleníkových plynů, musí prakticky všechno začít fungovat na energii vyrobenou z bezemisních zdrojů. Existuje již celá řada technologií, které by to zajistily. Některé se již dokonce začínají vyplácet i bez dotací. Přinášíme stručný pohled na několik okruhů: nejslibnější esa, možnosti v druhé linii a sporní účastníci peletonu.

Esa v energetice

Fotovoltaické elektrárny a větrné elektrárny na pevnině by se měly zhruba již od letoška stát levnějším zdrojem elektřiny než jakákoliv fosilní alternativa, a to i bez jakékoli finanční podpory. Shodují se na tom dvě renomované organizace, Mezinárodní agentura pro energii z obnovitelných zdrojů (IRENA) a Mezinárodní energetická agentura (IEA). „Slunce“ a „vítr“ by tak podle druhé jmenované agentury mohly během následujících dekád přilákat stovky milionů soukromých investorů a nastartovat obrovský boom zelené energie. Pokles cen elektřiny byl dramatický hlavně u fotovoltaiky – o téměř 80 procent mezi lety 2010–18. Množství elektřiny vyrobené ze slunce a větru tak loni celosvětově vzrostlo o 15 procent. Oba zdroje nyní reálně generují osm procent světové elektřiny, přičemž podíl setrvale roste. Největší je v Evropské unii, Spojených státech a Číně.

05_emise_graf1

Přesto je s optimismem nutno šetřit. Jak upozorňuje čerstvá zpráva Global Electricity Review, klimatického think-tanku Ember, každoroční procentuální přírůstky…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 915

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte