09_Reportaz_Ivana01_Jaros Bývalý les u osady Rytířsko. Lidé na Vysočině hledí ze svých zahrad na prázdné pláně,  „jít na procházku do lesa“ tu zní jako ironie, stromy jsou pokácené a nachystané na odvoz a lepší to hned tak nebude.

Když auto na dálnici mezi Prahou a Brnem dojede do oblasti Vysočiny, otevře se kolem silnice pohled na prořídlé lesy a na pláně, které tu po bývalých lesích zbyly. Dá se tady odbočit z dálnice v jakémkoli místě směrem k pahorkatině a po chvíli se auto klikatí mezi vesnicemi podél zbytků lesů a naskládaných, pořezaných smrkových kmenů nachystaných na odvoz.

Kousek od Jihlavy za osadou Rytířsko, jedné z částí obce Jamné, je ten obraz zvlášť výrazný. Od místní restaurace vede pěší cesta z obce starobylou lipovou alejí, mohutné lípy bez listí svým zimním režimem kontrastují s okolním slunečným počasím, s proutky vrb obsypaných pupenci, se zelenou trávou kolem. Po chvíli se alej přiblíží k jehličnatému lesu. Nedávný orkán Sabina smetl v lese prořezaném kůrovcovou těžbou další smrky oslabené kůrovcem a k nebi se tu teď v té prázdnotě sem tam tyčí už jen trsy nakloněných, štíhlých modřínů. Místo stromům se návštěvník Vysočiny v místě, kde byl les, vyhýbá pařezům a pahýlům spadlých kmenů, šlape po větvích a opadané kůře a vyhlídku má na hromady naskládaných kmenů uprostřed ničeho.

Bývalý les tady přiléhá k vesnici a obyvatelé Rytířska na tu prázdnotu hledí ze svých zahrad. Stejně jako další obyvatelé vesnic na Vysočině všude kolem, kterým kalamita kůrovce bere lesy za domy. Brouka podporuje v množení extrémně teplé letní počasí a kvůli suchu smrky ztratily schopnost se proti kůrovci bránit – nedostatek vody v přírodě způsobil, že stromy nemají pryskyřici, kterou by brouka…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte