Redakce04_Ivan Kutak
Divoká devadesátá. I v redakci Respektu (Redaktor Martin Kontra a grafik Ivan Přibáň) • Autor: Ivan Kuťák

Dojetí nad pádem komunismu a prvními svobodnými volbami rychle opadává. Starosti s tím, jak se vypořádat se čtyřicetiletou érou destrukce jakýchkoli hodnot, nefunkční ekonomikou, rozpadem východních trhů, přinášelo až mnoho výzev. A to se ještě zjevila „nová“ a mnohem větší výzva.

Při popisu let 1989–1990 jsme zmínili, jak rychle se objevila na stole otázka vztahu Čechů a Slováků. Česká společnost byla zaskočena tím, že ta slovenská projevuje mnohem větší emancipaci, než se v Praze čekalo. Byl tu pohyb dvojí, jeden politický a druhý společenský. Výzkumy veřejného mínění naznačovaly, že slovenská společnost není nijak radikální, jen chce rovnoprávnější postavení. Tamní politici ale hráli více na sebe, chtěli své vlastní hřiště. A čím byli agresivnější, tím agresivnější byla česká reakce. V některých ohledech vlastně byl silnější český nacionalismus než ten slovenský, protože zaměňoval slova bratislavských politiků za vůli slovenské společnosti. U Čechů tak sílil pocit, že sousedům chybí vděk.

Jak rychle se vyvíjela situace, je vidět mimo jiné z rozhovorů redakce s Václavem Havlem. Ještě v únoru 1991 na otázku Respektu, zda se Československo rozpadne, odpovídal: „Ta možnost tady samozřejmě je, ale já si nemyslím, že se stát rozpadne. Prožíváme velmi těžké období, kdy dva národy spojené – přes svou rozdílnou historii a rozdílné podmínky vývoje – v jednom státě hledají základ a formu společného soužití. Teoreticky je ovšem možné, že se to nepodaří, nepovažuji to však za…

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 67 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 67 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2193

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte