nase_vyjimky01_varianta01_jaros
Jogurty i čokoláda s příchutí křivdy. • Autor: Milan Jaroš

Málokteré téma související s Evropskou unií vyvolává u obyvatel zemí bývalého komunistického bloku včetně Česka tak silné emoce jako tzv. dvojí kvalita potravin. Tak se začalo říkat situaci, kdy velcí nadnárodní výrobci nabízejí v obchodech v západní a východní Evropě produkty různého složení, ale prodávají je ve stejném obalu, jako by šlo o tentýž výrobek. V řadě testů se tak ukázalo, že například rakouská čokoláda obsahuje více kakaa než ta česká, dětská přesnídávka koupená v německém obchodě zase byla bohatší na vitaminy než úplně stejně zabalený výrobek koupený v samoobsluze v Chorvatsku. Cena méně kvalitního „východního“ zboží je přitom často vyšší než ta, jakou platí za lepší výrobky spotřebitelé na Západě.

Obyvatelům střední a východní Evropy se popisovaná praxe nelíbí, podporuje v nich pocit, že jsou v Unii občany druhé kategorie, jak vyplývá z průzkumů veřejného mínění. Výrobci potravin odlišné složení stejně balených produktů zdůvodňují tím, že lidé v různých částech Evropy mají zkrátka jiné chutě a oni jim prostě jen vycházejí vstříc. Evropská komise v čele s jejím předsedou Jeanem-Claudem Junckerem však po dlouhé diskusi dala za pravdu obyvatelům postkomunistických zemí a nyní dokončuje legislativu, která má dvojí kvalitu postavit mimo zákon – a zbavit tím nové evropské členy jejich pocitu křivdy.

Nezasloužíte si to

Jedním z největších bojovníků proti dvojí kvalitě potravin je česká europoslankyně Olga Sehnalová z ČSSD, která se tématu chopila v…

Respekt special EU obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt special EU obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 661

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte