Temelin Symbol národní energetiky? (Temelín) • Autor: Milan Jaroš

V roce 2003 jsem byl jedním z těch necelých 43 procent ze všech oprávněných voličů, kteří přišli hlasovat a podpořili vstup České republiky do Evropské unie. V té době jsem spojoval hlasování o vstupu do EU spíše se vstupem do schengenského prostoru než samotné Unie. To nastalo až o tři roky později, ale v diskusích o naší budoucnosti v EU se tyto dvě očekávané události fakticky slévaly. Pro začínajícího podnikatele a aktivního investora na kapitálovém trhu pro mě byl vstup do Unie velmi chytlavý také kvůli příslibu volného pohybu pracovní síly, služeb, zboží a kapitálu.

Jako Jihočech jsem byl ale záhy zklamán, protože na otevření pracovního trhu ze strany Německa a Rakouska jsme museli čekat dalších sedm let. Fakticky se tak potvrdily mé počáteční obavy, které jsem už před vstupem do EU vnímal a vnímám ještě intenzivněji dnes. Totiž že prosadit se v Unii, zejména vedle ekonomicky a vlivově nejsilnějšího Německa, bylo, je a bude pro Česko velmi těžké.

Hardware i software, všechno

Energetika jako páteřní odvětví každé ekonomiky a „předjezdec“ všech klíčových ekonomických a návazně i společenských dějů je toho důkazem. Zatímco my jsme otevřeli a liberalizovali vlastní trh, Němci ho potichu fakticky opanovali a s přirozenou dominancí řídí jeho směřování.

To spočívá v prosazování německé národní energetické koncepce, tzv. Energiewende, která řeší hlavně odstavení jaderných elektráren a prozatím zcela minimálně boj proti klimatickým změnám, kam ale opačně…

Respekt special EU obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt special EU obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte