Havel_foto Lubomír Kotek
Škroupovo náměstí v Praze, 10. prosinec 1988 • Autor: Lubomír Kotek

Rok 1988 byl pro mne přelomový, z osobního hlediska dokonce víc než ten následující. Ve třiceti jsem se vědomě rozhodla založit rodinu. Měla jsem za sebou pět let odborné práce v Národní galerii, která mne velmi bavila. Musila jsem si ji náročně vydobýt: kvůli svému otci Zdeňku Mlynářovi a dědečkovi Stanislavu Budínovi, kteří mimo jiné byli prvními signatáři Charty 77, jsem směla díky osobnímu zásahu Gustáva Husáka začít studovat až tři roky po maturitě a vystudovat jen dálkově a ve zkráceném termínu, při práci na plný úvazek v administrativě Národní galerie. Díky několika vstřícným lidem, v první řadě díky řediteli galerie Jiřímu Kotalíkovi, jsem mohla po studiu změnit místo a stát se (dnešními slovy řečeno) kurátorkou. Přesto mi po pěti letech bylo jasné, že před sebou nemám žádnou odbornou budoucnost. Nadřízení mi nikdy nedávali zapomenout, že jsem jen trpěná a moje pracovní výkony jsou irelevantní. Vstup do aspirantury vedoucí ke kandidatuře (dnešními pojmy postgraduální studium a doktorát) byl podmíněn souhlasem okresního výboru KSČ a nepřipadal pro mne v úvahu. Nesměla jsem mít cestovní pas, takže jsem mohla vyjet pouze na výjimečné služební cesty do socialistických zemí. Koncem předchozího roku jsem se tedy vdala a v červnu 1988 se nám narodila dcera. Mít první dítě ve třiceti bylo krajně neobvyklé a byla s tím spousta komplikací; v papírovém těhotenském průkazu jsem měla razítko „stará matka“. Počítala jsem s tím, že jsem s vědou a dějinami umění skončila.

Změnily…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte