Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Příliš levná dovolená

Airbnb mění cestování a města se začínají bránit

prilis levna dovolena01_foto Katerina Mala
Výhled jako místní. (Pražská Lucerna)

Turistický sen, který je pořád lepší a lepší – to je Airbnb. V každém velkém světovém městě včetně Prahy jsou na výběr stovky či tisíce bytů v těch nejlepších čtvrtích, jejichž počet každý měsíc roste. Za osm let, co tato veleúspěšná služba na sdílení životního prostoru funguje, se pronajímatelé naučili, co jejich hosté požadují, takže komunikace a objednávka jsou dnes stejně hladké jako někde v hotelu. Neocenitelnou výhodou navíc je pocit, že člověk nepatří mezi stádní oběti masového cestování. „Nebuďte turisté, žijte jako místní – i když třeba jen na jeden den,“ zní motto Airbnb. A podle firemní statistiky si ho už na vlastní kůži vyzkoušelo sto padesát milionů lidí.

Úspěch jedněch ovšem není nutně úspěchem druhých. To si myslí radnice evropských a amerických měst, kde je Airbnb obzvlášť populární. Návštěvníci a turisté jsou skvělá věc, přinášejí oživení a peníze, ale podle starostů jsou tu zásadní negativa: ceny bytů rostou a bydlení v centrech měst je čím dál tím nedostupnější pro místní; v honbě návštěvníků za autentickým prožitkem tak paradoxně místní život mizí. Pálí je to tak, že by oblíbený byznys nejraději zakázali.

Nebuďte bláhoví

Když v roce 2008 malá americká firma vyrazila do světa, smysl toho, co nabízela, byl následující: místní lidé dostanou šanci pronajímat nevyužívaný pokoj ve svém bytě, což jim kromě přivýdělku nabídne i zábavu v podobě těžko předvídatelného mixu hostů z celého světa. Ti zase ušetří za ubytování a dostanou šanci prožít svůj…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
special_bydleni
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 989
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte