Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Polystyren do každé dědiny

Zateplování přináší úspory a hyzdí domy

Zatepleni budov, zakladni skola Kamenne Zehrovice
Děti tomu říkají lego. (Základní škola Kamenné Žehrovice) • Autor: Matěj Stránský

V roce 2016 se na zateplení fasád v ČR spotřebovalo 14 km2 polystyrenu (podle údajů Cechu pro zateplování budov).  To by pokrylo dvě třetiny Kralup nad Vltavou, kde se nachází továrna Synthos, což je největší evropský výrobce polystyrenu. Spotřeba polystyrenu se zvýšila hlavně v posledních letech, oproti roku 2000 se ho spotřebuje třikrát víc. Nejvíc ve stavebnictví. A z toho nejvíc na zateplení fasád.

Zateplení se považuje za spolehlivý způsob, jak ušetřit za topení. A lidé neváhají zabalit dům do polystyrenu od hlavy k patě – i když se třeba ztratí jeho původní krása, zapadnou okna a je třeba otlouct štuky a další detaily. Realita je jako obvykle méně jednoznačná: úspory za zateplení se vrací většinou desítky let. A není nutné kvůli tomu dům celý obalit a navrch natřít divokou barvou.

Je tu s námi

Polystyren je tu s námi od roku 1839, nové tisíciletí si ho ale zvlášť oblíbilo. Je to levný, lehký a přitom účinný izolant, který naše životy může udělat energeticky úspornějšími, snad i ekologičtějšími. Jeho dobré vlastnosti jsou dostatečně známy; jeho zastánci, výrobci polystyrenu a zateplovací firmy jsou organizováni do několika sdružení (EPS ČR, Česká rada pro šetrné budovy, Šance pro budovy), které ho účinně propagují. Je tu ale také dost věcí, o kterých se mluví méně. Že je to hořlavina, do níž se na zpomalení hoření přidává nebezpečná látka. Že nevíme, jak dlouho vydrží, ani jak jej pak zlikvidujeme.

zateplovani05_dobre_foto Tom†Á Rasl

Na konci října se…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
special_bydleni
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte