Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Paneláci krásní

Proč jsou česká sídliště oblíbená a vzdělaná

Lucie Skřivánková
Lucie Skřivánková • Autor: Matěj Stránský

Na to, jak hodně je v Česku sídlišť, se o nich ví překvapivě málo. Až v posledních letech se stala předmětem vědeckého zájmu. Zatím asi největší výzkum panelových sídlišť v ČR vede Lucie Skřivánková. Dlouho žila v Nových Butovicích, o panelová sídliště se zajímá už od vysoké školy a má je ráda. Tomu odpovídá i přezdívka projektu – je známý pod přátelským názvem Paneláci.

Kolik je v Česku vlastně dohromady sídlišť?

Tenhle údaj není přesně známý. Podle odhadů přes dvě stě. Přesněji se to ví za Prahu, kde se to dokumentovalo. V Praze je sídlišť padesát čtyři.

sidliste lesna, brno, 16.4.2013
Krásná fáze: sídliště Lesná v Brně se stěnami od význačných sochařů. • Autor: Matěj Stránský

Vybrali jste typické ukázky sídlišť z celé republiky a rozdělili je podle doby vzniku do jednotlivých období. Jednu fázi jste nazvali „krásná“. Proč krásná?

„Krásná fáze“ nebo taky „humanistická fáze“ je doba kryjící se s tím, co se označuje jako „zlatá šedesátá“, v architektuře, ve filmu, v umění. Prostě větší politické uvolnění a s tím spojená možnost experimentovat, období, které potom bylo ukončeno sovětskou okupací. Tehdy vznikla sídliště, jichž si ceníme nejvíc, třeba kladenská Sítná, brněnská Lesná, pražské sídliště Ďáblice. Pod projektem byli ještě podepsaní konkrétní architekti a mohli ho dovést až do konce, ještě do toho nezasahovala různá politická rozhodnutí a ani tlak na počet bytů nebyl tak velký jako později v…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
special_bydleni
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte