Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Politika do každé školy

Jak funguje německý recept na občany, kteří neztrácejí orientaci

politika_do_kazde_skoly_foto_hanisauland_de

Zajíci by v celém státě nejraději zasadili mrkve, ale hroši nesouhlasí a požadují pořádnou vodní přehradu. A divoká prasata? Ta by vše nechala při starém a jen tak se rochnila. Jak si s těmito odlišnými představami o správném životě v Hanisaulandu poradí? Zvlášť teď, když ze sousedního království Speckonie přicházejí uprchlíci, kteří tajným tunelem začínajícím v jedné záchodové míse utíkají před tamním diktátorem.

Hanisauland, to je kreslený svět zvířat, která se společně snaží vybudovat svobodný stát. Internetová stránka a tištěné vydání komiksu mají žákům z prvního stupně německých škol zjednodušeně ukázat, jak jejich země funguje. A že to není vždy jednoduché, zvláště když má většina obyvatel, tak jako v Hanisaulandu, sklony k neustálé nespokojenosti a remcání.

Kreslené postavičky – mezi něž patří i pravicoví extremisté Hasshasen, půvabná slovní hříčka znamenající v překladu „nenávistní zajíci“ – a doprovodné on-line hry jsou jedním z projektů německé Spolkové centrály pro politické vzdělávání (Bundeszentrale für politische Bildung, ve zkratce BPB). Tato instituce s ročním rozpočtem kolem 150 milionů eur, která spadá pod berlínské ministerstvo vnitra stejně jako třeba tajné služby, má nadlidsky náročný i obecný cíl: posilovat demokracii.

Založili ji v počátcích někdejšího západního Německa blízcí spolupracovníci prvního poválečného kancléře Konrada Adenauera. Principy její práce vycházejí z banálního poznatku, že demokracie potřebuje demokraty – a že čím lepší…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obal dezinformace-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte