Cesko krajina
2011/2012 Cesko krajina, Caslav • Autor: Milan Jaroš

Mírnými svahy jihomoravských kopců stoupají k obzoru vinohrady, v polovině března ještě pusté a bez života. Vyrovnané keříky révy zatím připomínají vychrtlá zčernalá těla mimozemšťanů, jejichž oddíly po výsadku bůhvíproč uvázly v drátech vinic. Také okolní pole jsou úplně prázdná. Po nebi letí mraky, ale na déšť to nevypadá. Vítr žene jemný prach a vytváří z něj na kraji pole vlnky připomínající zmenšenou verzi přesypů na Sahaře. Brázdy vyryté před pár dny koly traktoru jsou zaváté, poryvy odnášejí vyschlou zeminu z lánu kamsi do kraje. Ptáci nezpívají, všude vládne ticho. Jako by celá jižní Morava usnula, ukolébána neobvykle teplou zimou a ochromena podivně suchým počasím letošního předjaří.

Na poli sužovaném větrem se už měla sít cukrová řepa, ale Tomáš Raška, agronom místního zemědělského družstva hospodařícího nedaleko Znojma, se rozhodl začátek prací odložit. Starosti mu dělá počasí; pršet tu nemá, a kdyby teď cukrovku zaseli, vítr jí odnese nejsvrchnější vrstvičku hlíny a rašící rostlinky zbrousí jako smirkový papír. Odklad o pár dní ale nemusí nic znamenat a zdejší farmáři zatím nepropadají pesimismu. Jarní ječmen nebo hrách už mají zasetý, čas pro kukuřici ještě nenastal.

Vrbovec
Fouká a neprší. Tomáš Raška z Agrodružstva Vrbovec na poli, kde se má sít cukrovka. • Autor: Milan Jaroš

Na některých z okolních polí se už zelená ozimá pšenice připomínající slušně vzrostlý trávník – podle Rašky je sice moc světlá, což je rovněž známka jistého nedostatku vláhy,…

zahady_obal
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

zahady_obal
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 929

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte