Pravda_o_zenskem_mozku01_jaros
Autor: Milan Jaroš

Napadlo vás někdy, proč mají ženy problémy zaparkovat auto a muži cestou z práce zapomínají koupit mléko, ačkoli jim to manželka dvakrát připomenula? Odpověď je jednoduchá a logická, vyžaduje ovšem malou exkurzi do nitra mateřské dělohy.

Takže – proces, který jednou vyvrcholí odřeným blatníkem, respektive manželskou hádkou, se spouští již zhruba osm týdnů po početí. Čerstvě vytvořená mužská varlata tehdy začnou do tělíčka plodu pumpovat vysoké dávky hormonu známého jako testosteron. Díky němu se budoucímu chlapci nejen vytvoří pohlavní orgány, ale rovněž přetvoří mozek – můžeme si to představit třeba jako instalaci nového softwaru do počítače.

Když pak po pár týdnech příliv hormonu ustane, mužský mozek se chová jako docela jiný stroj než mozek ženský, který podobnou kúrou neprošel. Problémy, které ho v životě čekají, bude řešit tzv. laterálně, tedy zapojováním zpravidla jen jedné hemisféry a koncentrováním aktivity v jednom místě své mozkové kůry. Umožní mu to vynikat v oborech vyžadujících vysokou míru soustředění a systematičnosti, jako je matematika, fyzika nebo vedení firem. Daní za vysokou míru specializace bude ovšem horší biologická výbava pro řešení více úkolů najednou – například zapamatování si, že je potřeba cestou z práce koupit mléko.

Cesko
Maminka s ní často mluví o pocitech, třeba o strachu z parkování. • Autor: Milan Jaroš

Mozek jeho manželky, který neprošel testosteronovou lázní, se bude chovat jinak. K práci využije obě hemisféry a zapojí…

obal_trendy_final-(1)
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_trendy_final-(1)
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte