0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost30. 9. 201514 minut

Výchova kluků v Čechách

Nikdy v minulosti si rodiče nemysleli, že dovést syna k dospělosti je kdovíjaká věda. Stačilo se držet osvědčených zásad. Dnes se na Západě mluví o „krizi klukovství“ a společenskou shodu nahradilo individuální hledání. Někdy je docela dobrodružné.

Nebýt na to sám.  (Kryštof a Lumír Kolíbalovi) • Autor: Matěj Stránský

Al Palisca je jméno, na které kluci slyší. Minimálně ti, kdo měli to štěstí se s tímto šestapadesátiletým urostlým blonďákem osobně potkat. Víc než čtvrtstoletí pracoval jako strážce Yosemitského národního parku v Kalifornii, takže medvědy, pumy a kojoty nezná jenom z obrázků. Staví na zakázku dřevěné domy, je zručný a silný. Dlouhá léta pobýval mezi americkými indiány, účastnil se jejich obřadů a umí vyprávět staré legendy. Má hluboký, trochu hypnotizující hlas a s kluky dokáže stejně nenuceně mluvit o Bohu jako o ranní erekci.

Hodně se naučil během životní krize před třinácti lety, kdy mu zemřela žena na rakovinu a on musel sám vychovat dceru a hyperaktivního syna, jehož puberta byla seriálem divokých eskapád. Dobře to dopadlo, syn je dospělý a před časem se s otcem rozhodli společné zkušenosti zúročit: dnes spolu vedle běžného zaměstnání vedou v Kalifornii semináře pro otce a dospívající chlapce, jimž pomáhají dobře projít pubertou.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar
Potřebují k životu riziko a je dobré jim ho nabídnout. (Kovář Veselý se svými syny Tadeášem a Eliášem, zleva. Ilustrační foto ze souboru Otcové a synové.) • Autor: Matěj Stránský
Potřebují k životu riziko a je dobré jim ho nabídnout. (Kovář Veselý se svými syny Tadeášem a Eliášem, zleva. Ilustrační foto ze souboru Otcové a synové.)
Potřebují k životu riziko a je dobré jim ho nabídnout. (Kovář Veselý se svými syny Tadeášem a Eliášem, zleva. Ilustrační foto ze souboru Otcové a synové.) • Autor: Matěj Stránský

Důvodu, proč se tento zaneprázdněný Američan na prahu šedesátky před třemi lety ocitl v jednom vesnickém stavení uprostřed České republiky, by naši předci asi ani trochu nerozuměli. Leccos vypovídá o nejistotách, které nyní máme ohledně výchovy – a především výchovy synů.

„Byl to tak trochu pud sebezáchovy,“ vypráví Lumír Kolíbal, knižní nakladatel a také otec třináctiletého Kryštofa. „Naši kluci právě přicházeli do puberty. A když vidíte, jak dnešní teenageři vyvádějí a jak těžké je jim v době, kdy nikdo…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc