0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Sousedé3. 10. 20103 minuty

Východní Němci jsou šťastnější než západní

V médiích se v těchto dnech objevují texty s titulky o tom, že Německo slaví dvacáté výročí svého sjednocení bez nadšení, že oslavy provází spory nebo že není co slavit, protože bývalé socialistické části země se stále daří špatně. Nicméně při volné interpretaci údajů německého statistického úřadu i jiných výzkumů a troše nadsázky by se dalo říct, že východní Němci jsou spokojenější než jejich západní sousedé – páchají méně sebevražd, vydělávají více peněz, méně se rozvádějí a netráví tolik času u televize.

Podle čísel vydaných Spolkovým statistickým úřadem je zřejmé, že ačkoliv rozvodovost byla v roce sjednocení v obou částech země stejná, dnes se západní Němci rozvádí dvakrát tak častěji než východní. Navíc počet rozvodů na západě (na rozdíl od východu) za posledních dvacet let ještě stoupl. Jestliže by platilo, že čím spokojenější jsou lidé se svou životní situací, tím spíše se rozhodnou založit rodinu, tak opět vyhrávají východní Němci. Tam totiž porodnost na rozdíl od západu stále stoupá. Na východě mají nejen více dětí, ale i více aut. Před pádem Berlínské zdi měli východní Němci 0,08 aut na osobu, dnes se ale zcela vyrovnali Západu a každý vlastní průměrně půl automobilu. Východní Němci prostě celkově vypadají spokojenější, zatímco na východě ročně spáchá sebevraždu jeden člověk z tisíce, na západě je to podle statistiky 1,2 obyvatel. Přičemž je nutné zmínit, že na východě za posledních dvacet let počet sebevražd navíc klesl o polovinu. V průměrné východoněmecké domácnosti také denně běží televize o hodinu méně než na západě.

Reklama

I když podle ekonomických dat udělalo východní Německo obrovský krok kupředu, HDP na hlavu se například zvýšilo více než dvakrát, i tak výrazně kulhá za západem, což je vidět i na dvojnásobně vysoké nezaměstnanosti. Zatímco ještě před deseti lety vydělávali Němci na západě více než na východě, dnes už se průměrná hodinová mzda nejen vyrovnala, ale na východě lidé vydělávají podle agentury Destatis dokonce o čtyřicet centů více. Nicméně na pracovním trhu stále chybí důvěra ve vzdělání a kvality východních Němců. Pouze jednu ze třiceti nejdůležitějších německých firem (výrobce kosmetiky Beiersdorf AG) vede muž v bývalé NDR, který navíc odešel na západ už před stavbou Berlínské zdi. Pro zajímavost 21 ze 30 předsedů představenstva nejdůležitějších firem je ze západní části země a zbytek ze zahraničí.

Každý šestý východní Němec říká, že sice nechce vrátit staré časy, nicméně v dnešním Německu se necítí úplně doma. Ať tak nebo tak, více než 80 procent lidí jak na východě, tak i na západě si podle uznávaného institutu pro výzkum veřejného mínění „Forschungsgruppe Wahlen“ shodně myslí, že sjednocení bylo správné.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].