0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Sousedé17. 12. 20102 minuty

Sudeťáci jsou tady!

Český premiér Petr Nečas a bavorský ministerský předseda Horst Seehofer v pondělí společně vložili poslední kamínek do česko-německé mozaiky dobrých hospodářských, kulturních i osobních vztahů. Během oficiálního česko-bavorského setkání, na které se čekalo od konce války (komunisté tedy moc nečekali, o to více ale někteří polistopadoví politici), oba vydali společné komuniké. Chtějí například lepší přeshraniční silniční i železniční spojení, úzkou spolupráci ve školství a v hospodářství nebo aby se děti na obou stranách hranice učily jazyk souseda. Jenže všechno už dávno běží na plné obrátky. Česká republika je hospodářsky vlastně už neoficiální sedmnáctou spolkovou zemí Německa a s Bavorskem máme na všech úrovních (kromě té nejvyšší) lepší vztahy než třeba se Slovenskem.

Oba politici se chovali korektně, šikovně se vyhýbali nepříjemným otázkám novinářů třeba o takzvaných Benešových dekretech a ujistili nás, že touto první návštěvou jsou ledy prolomeny a teď už jde jen o to, aby obě strany k sobě postupně získaly důvěru. Dokonce i ve sporné otázce policejních kontrol na česko-německých hranicích si český premiér a bavorský předseda vlády notovali – jen jak to půjde, budou kontroly provádět smíšené česko-německé hlídky, aby se předešlo případné šikaně jedné nebo druhé strany.

Reklama

Česká strana se mimochodem návštěvě bránila ze dvou důvodů: nechtěla, aby ministerského předsedu doprovázeli zástupci Sudetoněmeckého krajanského sdružení a zároveň se český premiér viděl pouze jako partner německého kancléře a ne zástupců jednotlivých spolkových zemí. Nakonec se ale ukázalo, že ani jedno není problém. (Seehofer šel totiž přímo do Strakovy akademie a v delegaci stejně nakonec přijel i mluvčí Sudetoněmeckého landmanšaftu Bernd Posselt.) Jen kdyby to tak lehce šlo se vším!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].