Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Sousedé

Budeme se svlékat za peníze?

Soud rozhodl, že se zaměstnanci by se měli oblékat i svlékat za peníze. Policisté ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko se u soudu dožadovali toho, aby čas na převlečení do policejní uniformy byl započítáván do pracovní doby. Denně se jedná o patnáct minut, za měsíc by to bylo asi půl pracovního dne a za rok by to suma sumárum dělalo až celý týden. Pokud by si mimochodem někdo dny střádal, nakonec by mohl odejít do důchodu dokonce o půl roku dřív. Rozsudek ale ještě není pravomocný, protože zaměstnavatel policistů – spolková země – pochopitelně podala odvolání, ze zemské kasy by jí totiž oblékání zelených mundúrů přišlo na několik milionů eur ročně.

V Německu si ale soudci pracovním oblékáním hlavu nelámou poprvé. Jeden popelář chtěl například od zaměstnavatele zaplatit minuty, které denně stráví ve sprše a jeden kuchař se naopak požadoval proplacení doby, kdy se obléká do kuchařské zástěry. Oba nakonec neuspěli, popelář prohrál u soudu a kuchaře, který případ hnal až ke spolkovému pracovnímu soudu, majitel sítě fastfoodových restaurací nakonec srazil na kolena. Úspěšná byla jen jedna zdravotní setra, která chtěla, aby doba chůze ze šaten do ordinace, byla placená jako pracovní doba. Soud jí dal zapravdu a ačkoliv se stále svléká a obléká zdarma, alespoň za peníze chodí.

I policejní odbory v Severním Porýní-Vestfálsku budou bojovat dál a koneckonců nemají co ztratit. V Německu totiž neexistuje jistější povolání než je úředník - má vysoký plat, zajištěnu vysokou penzi, lepší zdravotní pojištění pro celou rodinu a hlavně nelze mu dát výpověď. Proto možná policistům ani nejde o to, aby dostali pár eur navíc nebo zruinovali zemskou správu, ale je to pravděpodobně pomsta za to, že se jim nedávno zvýšila pracovní doba z 38,5 na 41 hodin týdně a zkrátily vánoční příplatky. Němečtí úředníci tedy ani nemusí jezdit na dovolenou, jako by už v Řecku byli…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].