Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Politika

Fischer "zařízl" Tlustého do Kazachstánu

Vlastimil Tlustý na ambasádu do Kazachstánu neodjede. Premiér Jan Fischer odmítl zařadit jednání o nových velvyslancích na pondělní schůzi vlády, čímž šance bývalého ministra financí a aktéra "vířivkové aféry" pohřbil. Mezi navrženými lidmi na diplomatické posty však jméno exposlance za ODS coby kandidáta do Kazachstánu figurovalo. Dal ho tam ministr zahraničí na žádost Václava Klause a s nominací Tlustého šel Jan Kohout na jednání vlády.

Informace Respektu potvrdil premiér. „Materiál ale nebyl zařazen na program, a tím to končí. Nenašel by patřičnou podporu mezi ministry a je to rozhodnutí, které po zralé úvaze přísluší nové vládě,“ řekl Jan Fischer. Fischerovi před pondělní schůzí vlády volali šéf ODS Petr Nečas i lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg a apelovali na něj, aby jednání o ambasadorech – kvůli Tlustému – stáhl. Nečas měl v opačném případě zavázat ministry nominované jeho stranou, aby případně hlasovali proti. „Kdyby ho tato vláda jmenovala, vystavuje se podezření z politické korupce, protože oni jsou ministry díky tomu, jak Vlastimil Tlustý loni hlasoval o vládě,“ řekl Nečas s narážkou na Tlustého hlas v loňském svržení Topolánkova kabinetu opozicí.

Kromě Tlustého může na výjezd do zahraničí zapomenout – alespoň prozatím – ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel. Ten se ucházel o post velvyslance v Kanadě. Nominace Kohouta na ambasádu do Washingtonu či Cyrila Svobody do OSN, o čemž se po volbách začalo opět…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].