Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Sociální sítě

Antiislamisty na Facebooku nechceme

Facebook po měsících upozorňování zrušil xenofobní stránku Islám v České republice nechceme

Martin Konvička islám v České republice nechce. • Autor: ivcrn.cz
Martin Konvička islám v České republice nechce. • Autor: ivcrn.cz

Facebook má dlouhodobý problém s nahlašováním nenávistného obsahu. Stížnosti uživatelů na fotky se svastikami nebo dýchánky Ku Klux Klanu jsou obvykle řešeny rychle; horší je to u textového obsahu v jazycích, kterému kontrolorské týmy nerozumí. Jak přiznává ředitelka Facebooku pro strategii ve východní Evropě, zajistit účinnost nahlašování je extrémně náročné a chyby nejsou výjimkou.

Snaha o odstranění rasistické či xenofobní stránky v češtině, jakých je na Facebooku spousta, je tak běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Největší z nich, antiislamistická Islám v České republice nechceme, existovala zhruba pět let a za tu dobu nasbírala 65 tisíc fanoušků. Jeden z jejích správců Martin Konvička ji označoval za „největší protiislámskou aktivitu pokud ne na světě, tak určitě v Evropě“ - čemuž se ostatně při statisícových davech muslimů na ulicích českých měst a vesnic vůbec nelze divit.

Takový normální islamofobní den. • Autor: facebook
Takový normální islamofobní den. • Autor: facebook

V pátek však stateční bojovníci proti islámské hrozbě narazili. Skupina okolo studentky (a 

blogerky Respektu

) Terezy Cajthamlové asi rok nahlašovala každý urážlivý a nenávistný příspěvek, který se na stránce objevil. Facebook však často reagoval negativně, možná proto, že u textových příspěvků s frází „nejsem xenofob, ale“ (bez ironie

skutečně používanou

!) selhaly kromě racionálního myšlení i internetové překladače. Teď však obsahový tým Facebooku otočil a stránku smazal.

Jak upozorňují Lidovky, konec českých islamofobů to rozhodně neznamená. Kromě kanálů na dalších sociálních sítích provozují také web a zmíněný Martin Konvička bojuje proti hordám muslimských nájezdníků také na svém blogu. "Agresivní sluníčkáři, sebenenávistní etnomasochisté, konvertité k islámu a podobní nešťastníci začínají slavit velké vítězství. Omyl, přátelé," zvedá ve svém nejnovějším příspěvku varovný prst. "Teď máte 65 000 lidí, kteří dostali trpkou lekci, že pouhým nadáváním u klávesnice islám nezastaví."

Zdá se ale, že trpkou lekci dostali především správci smazané stránky - a je dobře, že Facebook konečně začal dbát na dodržování svých podmínek užití.

Do doby, než kroužek islamofobů založí novou facebookovou platformu či ještě lépe vlastní sociální síť, jim nejspíš postačí stránka Britain Furst s angažovanými příspěvky jako Salami is an anagram of A islam - BAN THE BURKA!!. Že jde jen o mimořádně trefnou satiru, místní antiislamisty trápit nemusí.

Rozlučka s facebookovými xenofoby • Autor: facebook
Rozlučka s facebookovými xenofoby • Autor: facebook

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].