102-mobr-novotny.jpg
102-mobr-novotny.jpg • Autor: Respekt

Josef Novotný

V Česku se loni prosázelo rekordních sto miliard a senátor Novotný má v parlamentu návrh zákona, který chce této zemi sebrat letitý titul ráje hazardu.

Miliardové zisky však poskytují hazardním bossům viditelně dost prostředků na to, aby ovlivňovali politická rozhodnutí ve svůj prospěch. Jedna Novotného novela, snažící se omezit volné bujení herního průmyslu a zločinů, které se na něj lepí, už před časem padla pod stůl. Té současné chystá v Senátu podobný osud zvláštní koalice ODS se sociálními demokraty a lidovci. „Musí za tím stát korupce,“ komentuje Novotný parlamentní benevolenci, díky níž je jen v Praze na Václavském náměstí víc heren než v celém Rakousku a praní špinavých peněz v kasinech tu podle policie dosahuje už léta jedenáctimístných čísel (Článek Jaroslava Spurného - Dámy a pánové, konec sázek).

(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)

:17Jan Sekal
Zastavarny jsou bezne vedle hren. Bude tomu tak i nadale?
Jan
09:57Josef Novotný
Všechny srdečně zdravím,
zastavárny přesně dokladují zhoubnost českého hazardu a takováto symbióza není zaznamenána nikde na světě. Zastavárny zmizí samy, pokud zavedeme registrované hraní a snížíme počet heren, protože hráči, kteří mají problémy, nemají mít do heren přístup. Potom nebudou potřebovat ani zastavárny.

:52Luděk Belán
Dobrý den,
reguluje nějak hazard Evropská unie? Tuším, že alespoň existují nějaká společná pravidla EU proti praní špinavých peněz. A jak řeší tuto problematiku v jiných vyspělých zemích, např. v USA?
09:59Josef Novotný
EU nechává regulaci hazardu na jednotlivých státech, vyžaduje ale tvrdá pravidla proti praní špinavých peněz. U nás není povolovací proces hazardu vůbec provázán s těmito pravidly, proto praní masivně umožňuje. Považuji to dokonce za záměr a důvod, proč se kromě daňových úlev loterijní zákon 10 let nesměl měnit. Je snaha takto vydržet co nejdéle (nosná varianta přijetí nového zákona je s přijetím Eura, což může být až v roce 2019). Hazard je všude přísně regulován, například ve státě Nevada je jenom provoz kasin popsán na šesti tisících stranách, u nás stačí 3 strany…

:34Š. Mach
Počítáte i s tím, že pokud se Vám návrh zákona vrátí, že jej přepracujete? Do jaké míry, za jakých podmínek, při jaké argumentaci? Kolik lidí se na tvorbě takového návrhu podílí? Odkud cítíte podporu a kde narážíte na odpor? Děkuji za odpovědi.
10:00Josef Novotný
Projednávaný senátní návrh je podle hodnocení legislativy dobrý, na zákonu spolupracoval bývalý šéf oddělení loterií Mgr. Ing. Pavel Němec a také legislativci několika státních institucí. Návrh je testem vůle zákonodárců napravit chyby ministerstva financí, které umožnilo masivní obcházení stávajícího zákona o loteriích. Zákon jsme připraveni korigovat, ale nechceme slevit ze základního cíle, kterým je hazard potlačit a navrátit obcím právo jej regulovat. Na přípravě novely spolupracovali právníci Sdružení měst a obcí proti hazardu a v poslední fázi se intenzivně podílelo pět lidí. Podporu cítím od drtivé většiny lidí, neziskových organizací, na jejichž popud vznikla internetová petice www.stophazardu.cz , evangelíků, kteří jako první označili peníze z hazardu za „jidášské groše“ a odmítli je… Letos pozoruji ohromný obrat také v chování sportovních svazů, které si svoji bezvýchodnou situaci s dřívější podporou hazardu již uvědomují. Odpor kladou zejména provozovatelé nelegálního hazardu a jim naslouchající politici.

:19thomas horrowitz
dobry den, zajimalo by mne, co konkretne mate proti internetovemu hazardu a jak si predstavujete jeho zakaz, respektive vynucovani tohoto zakazu v momentu, kdy se rada internetovych kancelari domniva, ze na podnikani tohoto typu ma na zaklade evropske legislativy narok a nektere vlady eu jim v tom davaji za pravdu (vb, irsko, malta)? jinak souhlasim, ze soucasne status quo je neudrzitelne.
10:01Josef Novotný
Povolení internetového hazardu při současném českém bezbariérovém přístupu k němu považuji za katastrofu, protože začnou hrát i děti a ženy, kterým se zatím hazard vyhýbal. Nejdříve je třeba zavést registrovaný přístup, pak můžeme uvažovat o internetu. Hazard je svěřen do rozhodování jednotlivých států, proto internet zakázalo Německo, Francie, a dalších 7 zemí, což představuje rozhodující část EU. Senátním návrhem zákaz řešíme podobně jako v USA – banky nesmějí u nepovolených hazardních her provádět bankovní převody.

:20thomas horrowitz
nemyslite, ze spoluprace/aktivita sazky a dalsich by se spis nez neschopnosti „celit tlaku“ internetovych sk dala vysvetlit snahou o zachovani soucasneho stavu, ktery je - diky minimalni konkurenci, nepsanemu paktu o neutoceni a nulovemu povedomi verejnosti o jakychkoliv zakladech aplikovane matematiky - pro ne velmi velmi vyhodny? jak si vysvetlujete jejich nazor, ze internetove sazeni je fuj, nicmene v pripade, ze se budou zakaznici registrovat na pobockach (hlavne nikoho legalne nepustit na svuj trh) by se internetove sazeni dalo akceptovat?
10:02Josef Novotný
Slušní provozovatelé nemají na současném trhu v ČR šanci. Tlačí se k nám kapitál z Ruska, kde je od letošního roku hazard zakázán (kromě 4 zón pod státní kontrolou typu Las Vegas), je stávající zákon masivně obcházen, proto je Sazka vytlačována z trhu. Už totiž splnila svoji roli – protlačit daňové úlevy pro toto odvětví. Sazka je svoji vlastnickou strukturou připravena zavést „odpovědné hraní“, ale v současné době už hraje druhé housle. Nelegální nezdaněné příjmy z hazardu už přesáhly ty legální, proto už nemá Sazka ani stát na povolovací proces žádný vliv. Internetové hraní lze proto akceptovat jedině při zásadní změně přístupu k hazardu!

:32Radka Dvorská
Jaké jsou nejdůležitější body vašeho návrhu? V čem spočívají podstatné změny oproti současnému stavu? Je koncepce přístupná veřejnosti? Je možné se k tomu nějak vyjádřit . připomínkovat?
10:04Josef Novotný
Omezit hazard, zmocnit obce k jeho regulování, zprůhlednit a zvýšit zdanění, potlačit praní špinavých peněz a zakázat (nepovolené) internetové hraní. Senátní tisk 239 je přístupný na mých webových stránkách www.novotnyjosef.cz nebo na www.senat.cz. Svoje připomínky můžete zaslat na novotnyj@senat.cz nebo vichap@senat.cz.

:59Štěpánek
Z článku jsem se dozvěděl, že jste zástupcem veřejnosti v debatě vedené spol. Ernst&Young - znamená to, že se budete snažit i do návrhu ministra vložit to podstatné z toho svého? Trochu nechápu toto zdvojení?
10:05Josef Novotný
Za omezení hazardu bojuji víc jak 15 let a diskuze o přípravě nového zákona, kterou zahájilo MF, považuji za naprosto nešťastnou, přesto jsem se jí z počátku snažil účastnit. Firma, která pro stát věcný záměr zákona připravuje, nemá žádné společenské zadání, neopírá se o sociostudii, pouze oslovila všechny provozovatele hazardu, z nichž většina ho provozuje nelegálně, a snaží se najít kompromis mezi jejich přáními.
Zájmy společnosti při přípravě loterijního zákona nikdo nezastupuje, proto jsem se odmítl, stejně jako Sazka, dalších diskusí účastnit. Ve všech normálních státech by stát nejdříve zadal zhotovení sociostudie o dopadech, mají ji dokonce Rusko a Ukrajina, vláda by definovala, čeho chce dosáhnout, věcný záměr by připravili státu loajální úředníci a právníci by nachystali jeho paragrafové znění.

:16František Sáblík, Žďár
Náš starosta Jaromír Brychta se pyšní tím, kolik peněz Žďáru nad Sázavou hazardní hry vydělají a co za ně nakoupí. Je to v pořádku? Děkuji.FS
10:06Josef Novotný
Nechci být špatným prorokem, ale do dvou let nebudou mít obce z hazardu příjem žádný. Nové videoterminály, kterými jsou masivně nahrazovány stávající VHP, povoluje ministerstvo financí a obce z nich nemají žádné příjmy. Počátkem roku byly ministerstvem dokonce povoleny jakési super VHP, které místo 5,–Kč mohou hrát v hernách o 500,–Kč v jedné hře. Dosavadní příjmy veřejných rozpočtů představují pouze ¼ výdajů na potírání negativních dopadů, spojených s hazardem (studie na mých web. stránkách).
Žďár proto na hazardu prodělává nejen finančně, ale zejména společensky, a jen v tomto městě vím za poslední roky o třech sebevrazích kvůli hazardu. Opačný přístup zvolilo Velké Meziříčí, které je zakládajícím členem Sdružení měst a obcí proti hazardu, kde mají pouze několik VHP v okrajových částech města a videoterminály nemají žádné.

:36H. Kubánek
Dobrý den. Zajímalo by mě, pane senátore, jak bude v budoucnu financován český sport, když se omezí hazard? Donedávna se české sportovní instituce odvolávaly právě na tento aspekt, když hajily podporu hazardnímu průmyslu v ČR. Děkuji za odpověď.
10:08Josef Novotný
Vývoj ukázal, že financování sportu rozvojem hazardu byl zásadní omyl. Sport posloužil jako prosazovatel daňových úlev pro toto odvětví, které si systémem svých odvodů, nahrazujících zdanění, může kupovat veřejné mínění, politiky, nadace i církve… Dle mého mínění sport v současné době pochopil, že své příjmy přes hazard nezvýší, proto se bude snažit svoje financování vyřešit přes státní rozpočet, což je v pořádku. Mohl by se tedy stát naším spojencem při prosazování vyššího a transparentnějšího zdanění hazardu.
Nechápu, že v České republice nikomu nevadí, že Sazka zajišťuje polovinu všech odvodů na veřejně prospěšné účely (cca 1 mld. Kč) a má přitom jenom 7 % trhu. Evidentní daňový únik představuje několik miliard korun, na dalších 4 - 5 miliard se odhadují nezdaněné zisky internetového hazardu, které proudí neznámo kam.

:58H. Kubánek
Ještě bych se chtěl zeptat na povolovací systém Ministerstva financí vůči přítomnosti hazardních her v našem okolí. Z toho jak sleduji jednotlivé kauzy, tak mi příjde značně prapodivný, nesystémový a jednoznačně nekompetentní. Mýlím se?
10:15Josef Novotný
Celý povolovací proces MF nese prokazatelné znaky korupce. Kogentní (nepřipouštějící výjimky) zákon 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách je zcela obcházen a neexistuje efektivní kontrola celého sektoru. Časté změny na postu vedoucího oddělení loterií ministerstva financí jenom ukazují bezradnost státní správy tento stav řešit.

:57Jasna Flamiková, zástupce petičního výboru
Včera jsem na brněnském zastupitelstvu vyzvala kolegy, aby podpořili naši petici za regulaci hazardu v ČR, běžící na stránkách www.stophazardu.cz, která má poskytnout oporu všem vrcholným politikům (napříč politickým spektrem!), kteří se snaží o změnu zákona o loteriích. Představitelem ODS byla celá snaha o vyjádření se občanů peticí nepěkně kritizována, že je zbytečná a že se taková věc - rozuměj změna zákona, dá domluvit nahoře úplně jinak a zřejmě bez problémů. Máte taky takovou zkušenost? Skoro jako by jim vadilo, že lidé mají někde možnost projevit svůj názor …
10:18Josef Novotný
O petici jsem se zmiňoval již v předchozí odpovědi a všem organizátorům i podporovatelům moc děkuji. Chování zastupitelů, které popisujete, přesně odpovídá české mentalitě nezajímat se o věci veřejné, věřit slovům prezidenta, že si žijeme nejlépe, jak jsme si kdy žili, nebo naopak přístupu levice, že vše vyřešíme pomocí úvěrů, kterými zatížíme budoucí generace.
Nikdo z politiků nechce přiznat, že již nemáme z čeho brát, téměř všechno jsme prodali nebo bylo rozkradeno, a nutné utažení opasků bude bolet. Arogance moci nabývá na síle a jen demagog může říci, že: „to vyřešíme nahoře úplně jinak a bez problémů“. Občané by měli jednat s vědomím, že patříme mezi země s nejvyšší korupcí na světě a rozhodně se více angažovat.

:03Jasna Flamiková
Pan senátor Novotný kritizuje práci firmy Ernst&Young a zadání MF a my se k němu přidáváme. Přestože na webových stránkách www.hernizakon.cz, kde provozují údajnou veřejnou diskusi k novému zákonu o loteriích tvrdí, že do ní jako vážné zájemce přizvou neziskové organizace a odborníky, pozvali pouze Fórum dárců, které zastřešuje nadace, nepřizvali žádnou neziskovku, která pracuje s problémovou mládeží, Romy, bezdomovci a pod, z odborníků přizvali pouze Prim. Nešpora, který účast odmítl. O diskusi se navíc skoro nikdo nedozvěděl, protože ji nikdo (pravděpodobně raději) nepropagoval. Převahu provozovatelů hazardu v této diskusi odráží stav ankety na úvodní straně webových stránek, ze které to vypadá, že zákon, který nic nezakazuje, je příliš restriktivní. Považujete přístup MF a firmy Ernst&Young v tomto případě za obhajitelný a transparentní?
10:34Josef Novotný
Záměrem celé diskuse je zlegalizovat současný „chlívek“ v provozování hazardních her, proto se jí nemohou účastnit skupiny, které uvádíte, ani nemá vládní zadání. V polistopadovém období jsem neslyšel jediné prohlášení politika ve vysoké vládní funkci, že je třeba hazard regulovat. To je důvodem současné situace. Přístup MF a facilitátora, která věcný záměr zákona připravuje, považuji za nepřijatelný a dalších diskusí jsem se proto odmítl účastnit. Jsem přesvědčen, že MF pouze plní přání hazardního průmyslu ponechat co nejdéle současný stav.

:02Pavlíčková
Pane senátore, čím si vysvětlujete neochotu politiků řešit problematiku hazardních her v ČR?
Děkuji.
10:40Josef Novotný
V hazardu se ročně točí několik set miliard korun, je umožněno přes něj prát špinavé peníze a jeho zdanění je cíleně směřováno k podplácení veřejného mínění. Přes různé nadace se financují také politické strany, školy, peníze dostala Národní galerie i církve… S tím vším jsou spojeni politici, kteří pak hazardu zajišťují jeho beztrestnost a úlevy.
Největším propagátorem hazardu jsou kupodivu lidovci, kteří jsou dosud prokazatelně nejaktivnější v prosazování úlev pro toto odvětví.

:51Luděk Belán
Vidím, že rychle a kvalifikovaně odpovídáte. Zkusím tedy připojit jednu zevšeobecňující otázku: Jak dalece podle Vás ovládají špinavé (ale i čisté) peníze „špinavým“ způsobem naši společnost? Jak moc je náš stát prorostlý korupcí, obchodování s vlivem a zastrašováním - zkrátka mafiózními strukturami? No a konečně se tímto oslím můstkem dostávám až k případu nátlaku na Vás při volbě prezidenta - jak kauza pokračuje?
10:46Josef Novotný
Naši společnost ovládá diktát peněz a finanční skupiny si již píší zákony, které schvalujeme. Korupce je prorostlá v celém systému státní správy, včetně soudnictví. Nabídka úplatku při volbě prezidenta směřuje od samého začátku k odložení, úředníci Pražského hradu odmítli s policií spolupracovat, nedodali záznamy ze stacionárních kamer, které měly potvrdit moji výpověď a od počátku jsem si také vědom toho, že prokázání úplatku by zpochybnilo celou prezidentskou volbu…

:49Tomáš Fořt
Vyčetl jsem, že Váš návrh podepsalo již jedenáct členů horní komory - kolik je jich tedy ještě třeba pro úspěch schválení? Zajímají se členové vůbec o Váš návrh nebo je musíte jednotlivě oslovovat a s návrhem seznamovat?
10:50Josef Novotný
Část předkladatelů spolupracovala od samého začátku, sami mě oslovili také oba místopředsedové Senátu, Jiří Liška a Petr Pithart, že chtějí s touto problematikou pomoci.
Mám spíše obavu, že tento problém některé kolegy vůbec nezajímá, tvrdí, že hazard by měl ponechán neviditelné ruce trhu, další kolega při prvním čtení prohlásil, že kdo si hraje, nezlobí a novelu je třeba zamítnout. Je také vidět, že někteří kolegové hlasovali proti spíše z důvodu mého upozornění na nabízený úplatek při volbě prezidenta.

:45R. S.
V sousedním domě se má otevírat herna - mohu se k tomu vůbec nějak vyjádřit? Když né zamezit jejímu otevření, tak alespoň omezit její provozní dobu? Děkuji.
10:55Josef Novotný
Svůj názor můžete na příslušném městském úřadě, prakticky ale nemůžete otevření herny ani její provozní dobu nijak ovlivnit. Mohl byste ale tlačit na svoje zastupitele a starostu, aby se zasadili o změnu tohoto stavu. Právě projednávaná novela v Senátu jim k tomu dává dostatečný prostor.

:27Jasna Flamikova
Myslíte, že Vaši kolegové budou vnímat při schvalování a projednávání zákona o loteriích vznik petice za regulaci hazardu i počet organizací a občanů, kteří ji podpoří? Co můžou občané udělat pro to, aby Vaše snahy o pozitivní změnu tohoto zákona co nejvíce podpořili a aby se jejich názor dostal co nejblíže k těm, kteří rozhodují?
11:03Josef Novotný
Petice by měla novele rozhodně pomoci, před dvěma lety to bylo obráceně, hazard organizoval nátlak na senátory, dostávali jsme dopisy dokonce od ředitelů škol, abychom hazard neomezovali, že mají za jeho peníze mají nové počítače…
V současné době je třeba, aby se občané obrátili na svého senátora, případně starostu a důsledně kontrolovali kroky, které pro potlačení hazardu udělá.
Děkuji všem za otázky a přeji hezký den, Josef Novotný

:42Jakub Zázvorka
Spolu se sazkou jste se dikuse odmítl zůčastnit - co to pro vývoj diskuse znamená? Kdo tedy nyní bude veřejnost v této diskusi zastupovat?
10:58Josef Novotný
Na tuto otázku by měl dát odpověď ministr financí a ministři práce a zdravotnictví, po kterých jsem požadoval zadání sociostudie, což všichni odmítli.

:24otec
Považoval byste tedy žalobu otce, jehož syn propadl hazardu, na stát za oprávněnou?
11:00Josef Novotný
Vím i o tom, že jsou na náš stát připravovány žaloby rodičů, jejichž děti propadly hazardním hrám. Setkávám se s hráči i nešťastnými rodiči na pravidelných terapiích u primáře Nešpora a mohu prohlásit, že kolegové, kteří se mnou tyto schůzky absolvovali, jsou nyní přesvědčeni, že je nutné tento problém řešit. Zavolejte mně na mobil - 603 582 651 a sdělím Vám podrobnosti.

:20Pavlíčková
Dívala jsem se na wáš web novotnyjosef.cz a Vy řešíte i další kauzy, nejen hazard. Máte nějaký recept pro voliče v nadcházejících volbách? Pravice, levice, střed????
Díky a fandíve Vám.
11:07Josef Novotný
V senátních volbách doporučuji výběr z kandidátů, kteří již dokázali hájit zájmy občanů, nebojí se říci svůj názor i uvnitř strany. Do Senátu je třeba volit nezávislé osobnosti, převaha jakékoliv strany omezuje diskusi a demokracii.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte