Bedřich Moldan
Bedřich Moldan • Autor: Archiv autora

Bedřich Moldan / Oficiální foto: moldan.cz
Bedřich Moldan / Oficiální foto: moldan.cz • Autor: www.moldan.cz
Bedřich Moldan (* 1935) je geochemik, ekolog, publicista a politik. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor analytická chemie. V roce 1964 se stal kandidátem chemických věd a v roce 1992 docentem Univerzity Karlovy v oboru geochemie. V roce 1997 byl jmenován profesorem v oboru ochrana životního prostředí. Je zakladatelem a ředitelem Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.
Od prosince 1989 do června 1990 byl ministrem bez portfeje v české vládě a po červnových volbách, pak v letech 1990 až 1991 prvním českým ministrem životního prostředí za Občanské forum.
Je zakládajícím členem ODS, za kterou byl v roce 2004 zvolen členem Senátu Parlamentu České republiky, kde působí ve výboru pro životní prostředí (zdroj: moldan.cz).

„Řadě tepláren a elektráren brzy končí životnost a dají se už dnes přestavět na biomasu, bioplyn či v omezené míře na zemní plyn. Za třicet let, po které podle našich výpočtů vydrží uhlí v rámci limitů, se navíc podstatně zlepší technologie spalování biomasy, ale třeba i odpadů,“ pokyvuje hlavou i ministr životního prostředí Miko. „Upřímně řečeno, nechápu, že řada politiků a osobností nebere ty výpočty o úsporách a možnostech biomasy v potaz,“ doplňuje ho uznávaný český expert na ekologii a senátor Bedřich Moldan. (Z článku v Respektu 46/09.)

(On-linerozhovorrozhovorjehodinový,je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na dotazované osobnosti. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách. Vámi vložené dotazy se zobrazí s malým časovým zpožděním.) 

:58Jan Lukeš
Dobrý den pane Moldane, setkal jste se někdy s panem Martinem Romanem? Jak byste ho charakterizoval? Je něco čím vás zaujal?
11:02BM
Bohužel, pana Romana jsem nikdy nepotkal.

:10Josef Brabec
Dobrý den pane profesore, nic proti biomase, ale kde ji chcete pro všechny české teplárny vzít? O elektrárnách neuvažuji, tam je její využití možné jen pouze jako doplňkový zdroj. Biomasa se musí pro velké zdroje dovážet z velké vzdálenosti a dále se sušit na požadovanou úroveň, což není k životnímu prostředí ohleduplné. Navíc pokud by její podíl stoupl, poroste neúměrně i její cena - budeme kvůli tomu nahrazovat obilí šťovíkem a opakovat chyby ala biopaliva? Co funguje v malém (což platí o biomase pro malé zdroje tepla) nemusí stejně hladce fungvat ve velkém. Díky za váš názor, Josef Brabec
11:04BM
Česká energetika rozhodně nemůže být založena pouze na biomase. Je to ovšem užitečný zdroj vedle řady jiných. Důležité je správně nastavit celý mix zdrojů.

:51Trnka M.
Proč se vláda neřídí závěry Pačesovy komise a opět se otevírá ta diskuse o možnosti prolomení těžebních limitů?
11:05BM
Rozhodně nemohu mluvit za vládu, ale zdá se, že současná diskuse se skutečně ubírá nepříliš dobrým směrem. Závěry Pačesovy komise rozhodně by se měly brát plně do úvahy.

:48Jakub z Brna
Promiňte, prosím, mýlím-li se, ale pokud se rozběhne těžba uhlí tam, kde se dnes nemůže, jak dlouho to vydrží? Se stavou jaderných elektráren je to stejné. Zkrátka, jakékoliv druhy těžby surovin, které dříve či později dojdou, jsou činnosti velice krátkozraké. Neodsouváme pouze řešení problému o několik desítek let dopředu? Cena za to, že si pár set lidí hodně namastí kapsu, je opravdu vysoká. Nezdá se vám?
Jak hodnotíte onu nově vzniklou energetickou koncepci? Děkuji za odpovědi.
11:07BM
Mluvíte mi z duše. Jsem přesvědčen, že vývoj energetiky se celosvětově ubírá zcela jiným směrem než je tomu u nás. V krátkodobém a střednědobém horizontu je hlavní důraz na efektivní využití zdrojů a maximální šetření. Zároveň se rozvíjejí nové zdroje spolu s novým pojetím přenosových sítí a vývojem způsobů uchovávání energie.

:16J. Rychter
Dobry den. Vazeny pane Moldane, je skoda(nebo chyba?/zamer?), ze jste v clanku dostal tak malo prostoru. Prijde vam ten text vyvazeny? Co nezaznelo a podle vas by urcite v clanku chybet nemelo? Je to varovani pred dalsim tunelem, nebo pochybnou energetickou koncepci? Co to znamena pro CR tesne pred summitem v Kodani?
11:09BM
Článek je vyvážený a v zásadě s ním souhlasím. Zvláště souhlasím s názorem, že „energetická koncepce“ je návrat do minulého století. Evropa a celý svět se dnes ubírají zcela jiným směrem. Jsem z toho smutný.

:13Marek Rexo
Dobrý den,

na návrhu nové SEK mne dost překvapilo, že se ministerstvo průmyslu ani nesnaží skrývat vyloženě proexportní politiku v energetice. Nepřijde Vám zvláštní, když ministerstvo navrhuje devastaci české krajiny (prolomení územně ekologických limitů a obnovení těžby uranu), jen proto aby mohly energetické firmy více vydělat na vývozu energetických surovin a elektrické energie?

Reklama
Reklama

Druhá otázka by byla také o exportu české elektřiny - dnes a nejspíše i v příštích deseti letech bude kam vyvážet. Ovšem Německo i Rakousko investují do obnovitelných zdrojů a programů energetické efektivity. Jestli jejich plány půjdou jako doposud, nebudou časem naši elektřinu skoro vůbec potřebovat.. Nemůže pak byt sázka na export chybným krokem?

S díky, M. Rexo

11:13BM
Posoudit situaci na evropském trhu s elektřinou v budoucnosti vzdálené 10 a více let je prakticky nemožné. V tom s Vámi zcela souhlasím. Rovněž si myslím, že devastace životního prostředí, přírody a krajiny by byla cenou naprosto neúnosně vysokou. Rovněž mi vadí skutečnost, že v době, kdy se všichni shodujeme na tom, že je potřeba uplatňovat moderní technologie, se spoléháme na pokračování ve vyjetých kolejích, snad jen v detailech vylepšených.

:37T. Hart
Dobrý den,

1) můžete ve stručnosti popsat jaká je energetická situace a její výhled u našich dvou velkých sousedů (Německo, Polsko) a jak se situace na těchto trzích může odrazit na naší energetické situaci?

2) která ze stran (kromě Zelených) má podle Vás nejlepší program na dlouhodobé řešení často protichůdných zájmů byznysu a ekologie, tak abychom byli nejen ekologičtí ale také měli prosperující ekonomiku?

11:18BM
1)Podle mých informací se situace v Polsku a Německu zcela radikálně liší. Německo patří už delší dobu k nejvíce progresivním zemím co se týče energetických koncepcí. Všemi směry usiluje o prosazení skutečně moderní orientace na plně obnovitelnou budoucnost jak po stránce zavádění a zejména vývoje nových technologií (zdroje, distribuce, uchovávání, využití), tak co do veškerých podpůrných nástrojů včetně informačních, legislativních a ekonomických. Polsko naopak spoléhá na své zásoby uhlí, které se snaží co nejefektivněji využít a podle mého názoru při tom bere malý ohled na současný vývoj zejména v oblasti snahy o zmírnění změny klimatu. Zatímco Německo je spíše hnací silou, Polsko brzdí, což je mi líto.
2) Programy jednotlivých stran se v současné době nedají porovnat, protože nejsou dosud hotovy.

:50Mandrla Vladimír
Myslíte si, že názor např. Amory Lovinse -Jaderné elektrárny vzhledem k své ekonomické náročnosti nemohou řešit v globálním měřítku nedostatek elektrické energie je opodstatněný?
11:21BM
S Amory Lovinsem naprosto souhlasím. Je to člověk, který se těmto otázkám věnuje na vysoké úrovní téměř 40 let, napsal mnoho knih a všechny jsou velmi zajímavé, podnětné a se závěry v zásadě vždy souhlasím.

:51Honza z Brna
Pane Moldane, co si myslite o soucasnem boomu fotovoltaickych elektraren?
11:24BM
Fotovoltaické panely v současné podobě jsou výborným zdrojem zejména v lokálních a menších aplikacích, například na střechách domů, zejména v izolovaných lokalitách. Velkoplošné elektrárny mohou hrát určitou roli stejně jako jiné obnovitelné zdroje, avšak rozhodně nepředstavují univerzální řešení. Je třeba také vzít v úvahu zábor cenných ploch půdy.

:58Václav Knapp
Naprosto výstižně je to již napsáno: "Co se týče uhlí, kromě Česka se nikde jinde neuvažuje o tom, že by se kvůli další těžbě zasahovalo do obydlených oblastí,“ říká britský odborník. S tím, že něco podobného se nijak zásadně nevyplácí, už ostatně Češi mají vlastní zkušenost. Kvůli povrchovým dolům tu byla zdevastována nádherná krajina severních Čech a zbouráno přes osmdesát obcí včetně jednoho gotického města. Nic z toho ale tuzemské ekonomice v osmdesátých letech, kdy těžba vrcholila, bohatství nepřineslo.
Máte pane senátore potřebnou podporu pro udržení směru rozvoje alternativní výroby energie z obnovuitelných zdrojů? Jak se na kauzu dívají vaši kolegové ze Senátu?
11:26BM
Názory se pochopitelně různí, ale Senát vyjádřil svou vůli například přijetím zákona o obnovitelných zdrojích energie, který je moderní a progresivní a alternativní zdroje výrazně podporuje.

:06Karel Zázvorka (Chomutov)
Jdete tedy proti proudu většiny ODS? Diskutujete nad tou novou energetickou koncepcí s panem Špikou? Je přece nad slunce jasné, že obyvatelé Severních Čech budou zcela jistě proti. Jak se to dotkne planovaného odstraňování starých ekologických zátěží? Vždyť přeci pokud ta koncepce projde, tak není třeba odstarňovat staré eko-zátěže, když na stejných místech začnou vznikat další - nové.
11:28BM
Obávám se, že máte pravdu. Vážná diskuse v rámci ODS je teprve před námi.

:38Jana Zábranská
Byli zmínění experti ODS i ČSSD, ale nezaznamenala jsem aktivitu SZ… Znamená to, že nyní nemají dostatečnou sílu do věci zasahovat? Hledáte pro podporu nutných úspor a zpracování biomasy podporu napříč politickým spektrem?
11:29BM
O straně zelených toho mnoho nevím, ale podpora napříč politickým spektrem je samozřejmě nutná.

:40M. Voráčková
Celý život žiji a bydlím v Klášterci nad Ohří. Nechci se stěhovat. Né z pohodlnosti, ale zdejší kraj i přírodu mám ráda, konečně se trochu po komunistickém řádění vzpamatovala a teď se chystá tehle rána z milosti?
Je možné vás pane senátore nějak (efektivně)podpořit?
Přeji hodně sil v boji s ČEZkými mlýny.
11:31BM
Děkuji za podporu. Soudím, že v současné době je názor místních občanů klíčově důležitý a pokud se obce se vší vážností postaví proti poškozování svého životního prostředí, určitě uspějí. Musejí ale bojovat ze všech sil

:06Marie Mihulová
Též se zeptám dotazem z článku - Jak ale bude ohlašovaná role České republiky coby vývozce elektřiny a těžaře nerostného bohatství výhodná pro obyčejné Čechy?
Bude prostým občanům umožněn alespoň přístup na haldy, aby si mohli vybrat nespálené uhlí a jím si doma zatopit (podobně jako v afrických zemích, kde je neskutečné přírodní bohatství, ale samotní obyvatelé k němu přístup nemají a žijí v bídě)?
Není tohle plivnutí do tváře všech ekologickým snahám?
11:34BM
Uhlí ani uran na haldách určitě vybírat nebudeme. Export elektřiny ze země s omezenými přírodními zdroji nepovažuji zejména z dlouhodobého hlediska za přínosný ani pro občany ani  - to už vůbec ne - pro naše životní prostředí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte