0:00
0:00
Rozhovor18. 3. 200815 minut

Diskuse s ředitelem psychiatrické léčebny

O současné psychiatrii, vzrůstající spotřebě antidepresiv, ale i zkušenostech z politiky. Nejen na tato témata jste mohli vést diskusi s ředitelem Psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Astronaut
Autor: Respekt

Ivan David

:17Tomáš NosekPracoval jsem kdysi v Bohnicích na pavilónu pro přestárlé klienty. Podmínky tam byly pro klienty velmi špatné. Převlékání plen v TV místnosti bez soukromí, nedostatek plen a téměř žádné aktivity. Byl jste v tomto pavilonu osobně? Změnila se situace k lepšímu? Mimochodem musím podotknout, že sestry se chovaly skvěle, ale bylo jich málo a bylo vidět, že na lepší péči schází čas, vhodné prostory a hlavně peníze.10:43Ivan DavidNevím, který pavilon máte na mysli. Ten nejhorší byl pavilon č. 10. Byl kompletně rekonstruován a otevřen v listopadu 2006. Teď je nejlepší a vlastně jediný odpovídající standardu kulturních zemí západní Evropy. Jiné pavilony vyhovují jen částečně nebo zcela nevyhovují. Osobně jsem byl ve všech pavilonech od sklepa po půdu. Přesně vystihujete situaci, v Praze by nám stačily jen „peníze“, vše ostatní bychom si koupili. V mimopražských léčebnách by měli problém sehnat některé kategorie personálu. Prostě nejsou na trhu práce a když, většina lidí dává přednost zaměstnání v Praze. 66% jsou osobní náklady. V západní Evropě mají 2–4× více personálu na počet pacientů než u nás. Pro srovnání psychiatrická nemocnice v Roskilde v Dánsku má 365 lůžek a 1100 zaměstnanců, My máme 1300 lůžek a 1050 zaměstnanců. Ročně bychom potřebovali rekosrtuovat 2 pavilony, aby za 15 let léčebna odpovídala západním normám. Při dvojnásobném počtu personálu počítejmě ročně o 400 mil. Kč více, na rekonstrukce 120 mil. ročně, celkem tedy nejméně dalších 520 mil. Kč ročně k dnešním 640 mil. Kč ročně- při českých mizerných platech, které, pokud se nezvednou povedou k ještě masovějšímu odchodu pracovníků na západ a sever…:18neuroložkaI některé další obory, než je psychiatrie, by potřebovali ve svém týdnu psychiatra. Zatím máme k dospozici pouze psychology a s těmi je spolupráce velmi omezená, jelikož nemají lékařské vzdělání. Atestovaní psychiatři zůstávají v oboru a absolventi k nám nejdou, protože se jim nezapočítává praxe. Jak je to vůbec s předatestačním vzdělávání psychiatrů. Mohou se vzdělávat i mimo akreditované pracoviště?10:55Ivan DavidAtestovaných psychiatrů je nedostatek i pro samotnou psychiatrii, jinak máte pravdu, konsiliářů by mělo být více. Nemocnice nejsou zvyklé s nimi pracovat, tak mají pocit, že se bez nich obejdou. Tak se často přehlédne skrytá psychiatrická morbidita často se somatizací, nemo jsou pacienti léčeni méně adekvátně lékaři jiných oborů.:41studentDobrý den pane řediteli,
nemáte někdy pocit, že by čeští psychiatři měli
chodit na pravidelné kontroly k psychologům?
Bohužel toto nemyslím jako žert. Zajímalo by mě,
jestli v dohledné době není v plánu zřízení nějaké,
instituce, která by mohla tento druh „lékařů“ kontrolovat..11:13Ivan DavidNevím, proč dáváte slovo „lékař“ do uvozovek. Nevím, jaký druh kontroly máte na mysli a nevím, v jakém ohledu by právě psychiatrům byli psychologové nápomocni. Taková instituce pokud vím není nikde a ani u nás se neplánuje. Možná, že Vám pomohlo, že jste touto otázkou ulevil své frustraci.:09Lukáš BednaříkZajímalo by mě, co je dnes podle Vás obecně největší problém české společnosti, nakolik je podle Vás spojen s příběhy Vašich pacientů (můžete li určitou spojnici vidět) a jak je pak možné dle Vašeho mínění měnit věci k lepšímu.11:16Ivan David„Největších“ problémů je jistě celá řada. Na pacienty má největší vliv jejich sociální situace, zejména nezaměstnanost. Velký vliv má také příležitost utratit více peněz, než jsou schopni splácet a dostupnost tzv. „výherních“ automatů a návykových látek společně s velkou tolerancí k požívání alkoholu. Řešení sociálních problémů může být i dvousečné, protože, jak říkal psychiatr Prof. Dobiáš: „Od utrpení k parazitismu je jen krůček“. Omezení dostupnosti některých „požitků“ bude nutné, pokud nechceme v takové míře nést následky jejich snadné dostupnosti.:26Libor SvobodaZajímal by mne Váš názor na možnost předepisovat některá AD praktickými lékaři, když v daném okamžiku se tím řeší už jen důsledek čehosi „špatného“, ať se již jedná o endogenní podstatu depresivních stavů, v tom případě jsem přesvědčen, že tento klient má být v péči psychiatra, anebo se jedná o exogenní či noogenní podstatu depresivních stavů, a tam si myslím, že by měl být klient v péči psychologa - psychoterapeuta ve spolupráci s psychiatrem, pokud tím psychoterapeutem není sám psychiatr.11:27Ivan DavidZávažné deprese by měl praktický i jiný ošetřující lékař rozpoznat a poslat psychiatrovi. Rizika jsou příliš velká. Depresí je tolik a dostupnost psychiatrů tak nízká, že je nutno počítat s účastí i jiných lékařů na péči a k tomu je třeba je řádně vyškolit, nejen firmami. I deprese, která se jeví jako exogenní může být částečně léčitelná antidepresivy. psychoterapie by mělo být užito u pacientů, kteří z ní mohou mít prospěch.:25obcanProsim o inf:problemy a sikana v praci me privedli k psycholog.Praci jsem zvladala dobre.Jak vypada terapie a lecba.Mesice dochazim na pohovor a k nicemu to nevede.
1)Jak casto mam dochazet (ja 1× za 3–4tydny coz neni dostacujici),2)Jak probiha terapie (nepomaha mi jen vypovedet co se tam deje a pritom lekar situaci nezhodnoti,neudela analyzu proc se to deje,co je pricinou sikany,proc se neumim branit,kde delam chybu-chtela bych naucit asertivitu, ale on ne) Doma jsem v jeste vetsich depresich a reseni je v nedohlednu.Znohu to v sobe ozivuji,vraci se mi to v mysli a pritom nevim PROC SE TO V PRACI DEJE? Cely zivot mi a me rodine to obratilo naruby.Nedovoluje mi to normalne zit,jen placi, trepu se,mam zdrav.problemy,nespim od 1,30h a prestala jsem komunikovat (5–7let)jak s rodinou tak se znamymi.Jen sedim doma a nejsem schopna se na neco soustredit,myslet(cteni-kdysi velky ctenar,dnes nevnimam dej,na film v telce,na vareni-nekolikrat propalila hrnce jak v huti), neco delat-nezvladam nekdy ani domacnost co jsem tak vycerpana,premyslim o smyslu zivota a o spravedlnosti. 3)Proc lekar nesdeli k cemu dosel z pohovoru a nenabidne reseni? 4)Co rikate na regresni terapii a na hypnozu? Co by pomohlo v mem pripade?Uvazuji co dal. Dekuji11:31Ivan DavidVážená paní, neznám Váš konkrétní případ, ale soudím, že by stálo za úvahu vyměnit odborníka u kterého se léčíte, ale mohu se i mýlit, možná došlo ke zlepšení, které nepozorujete a očekáváte nepřiměřeně rychlé zlepšení. Tak, jak svůj případ popisujete, nepředpokládám, že byste mohla mít prospěch z hypnózy, ale neznám podrobnosti.:15příbuznýDobrý den,
pane doktore, chci položit dvě otázky.Nemůžete-li ale z jakýchkoliv důvodů odpovědět, dejte to prosím najevo otevřeně. Děkuji za Vaše vyjádření.
1. Lze vyvolat schizofrenii podáním určitých léčiv? A za jakého předpokladu? Musí nebo má k tomu pacient dispozici aby nemoc propukla?
2. Stejná otázka jen v upravené podobě: Lze vyvolat schizofrenii podáním určitých léčiv v případě, že byla stanovena chybně diagnoza t.j. schizofrenie? Musí nebo má k tomu pacient dispozici aby nemöc propukla? Děkuji.11:35Ivan DavidAd 1. Působením určitých psychoaktivních látek lze vyvolat stav nerozeznatelný od schizofreniea je předmětem neutuchajících diskusí, zda takový stav lze označit jako „schizofrenii“. Já myslím, že ano, ale se zdůrazněním etiologie, tedy vlivu psychotropních látek. Dispozice k onemocnění nepochybně existuje a lze asi oprávněně předpokládat, že lidé s takovou dispozicí onemocní snáze, tedy například při menších dávkách nebo kratší době podávání či zneužívání (například THC a stimulancia některých typů).
Ad 2. Otázce přesně nerozumím, snad tím chcete říci, že někdo chybně stanoví dg. schizofrenie a nevhodným léčením ji vyvolá (?). Ne, tak to určitě není.:22Ivo BuřičMůžou skutečně antidepresiva vyléčit deprese? Nebo je jejich účinek naopak zanedbatelný, jak přednedávnem proběhlo médii? je naděje, že budou vyvinuté nové typy ´výrazně účinnějších antidepresiv?11:42Ivan DavidBlábol z BBC, který bohužel proběhl také našimi médii, která pokládají BBC za seriózní zdroj informací má nepochybně charakter „poplašné zprávy“. Antidepresiva jsou nepochybně účinná, nevyléči ovšem všechny deprese, to také nikdo nikdy netvrdil. Ta nejlepší v indikovaných případech mají účinnost při dostatečném dávkování 70- 85%. Nově vyvinutá antidepresiva nejsou příliš účinnější než starší, ale mají méně vedlejších účinků. BBC by měla dostat odměnu za vzrůst sebevražednosti.:38J. KabíčekZdá se, že se pod vaším vedením stává z PLB opět totalitní instituce (ve smyslu Goffmanových Asylů), která málo dbá o potřeby klientů (o zaměstnancích nemluvě). Je to váš záměr, nebo to je vaší schopností vést svoji politickou trafiku?11:48Ivan DavidOdpovím Vám velmi zdvořile: „Jste deprivovaný hlupák.“. Je to patrno už z toho, že nepřinášíte pro své tvrzení žádné důkazy. Patrně toho nejste schopen. Chcete nálepkovat, urážet. Diskuse je vyloučena, nejsem ochoten klesnout na vaši úroveň.:06Ivo´Dobrý den pane primáři, v rodině máme duševně pracujícího důchodce, kolem 70 let, který byl vystaven několikaměsíčnímu pracovnímu přetěžování, nemocenská jeho kolegy, na jehož konci bylo onemocnění virozou, která byla léčená léky na povzbuzení imunity. Krátce po této léčbě se dost ostře pohádal s příbuzným…
Dlouho se z toho všeho vzpamatovával, přičemž v tomto období vzpamatování se mi zdálo, že si dost hůře vybavuje správné výrazy, plete si dny a správné data. Četl, že tato zhoršená paměť mohla být způsobena stresovým hormonem, kortizolem, jehož hladina se po několikaměsíčním stresu nemusela vrátit do původního stavu.....
Nyní se mi zdá, že je to s jeho pamětí lepší, ale ne již jak předtím. Myslím si, že si tuto nyní zhoršenou duševní kondici uvědomuje i tento můj příbuzný.
Chtěl jsem se zeptat, jestli se tato zhoršená duševní kondice dá napravit do původního stavu, před výše uvedeným přetěžováním a když ano, jakým způsobem.11:52Ivan DavidNepřiměřená zátěž se jistě mohla podílet na celkové kondici Vašeho příbuzného. Ve vyšším věku mozek pracuje stále více na hranici svých kompenzačních možností. Nepříznivých vlivů, které se ve vyšším věku kumulují jako souběhy příčin je více. Nepřiměřenou zátěž asi nelze vytrhovat jako hlavní nebo jedinou příčinu zhoršení, pokud ostaně není jen demnělé. S horší výkonností ve vyšším věku je třeba počítat. Nedávno ke mně přivedla jedna starší paní manžela (81 let), že to s ním jde z kopce. V angličtině konverzuje sice pořád dobře, ale jeho slovní zásoba ve francouzštině a němčině upadá…:42Karel SyrovýDotkne se reforma vědy v Česko nějak i psychiatrie? Podílíte se třeba i Vy pane doktore nějak na výzkumu v této oblasti?11:58Ivan DavidPokud jsem porozuměl informacím z médií, má asi jít o větší podíl grantových prostředků na úkor institucionálních (??). Vždy je rozhodující, kdo o rozdělování prostředků rozhoduje a podle jakých kritérií. Objektivita v malé zemi je vždy problém. Znelíbíte se a už si neškrtnete… Na výzkumu jsem se podílel přes dvacet let a teď se k tomu chystám znovu, i když samozřejmě nemám tolik času, jako když jsem se věnoval výzkumu na plný úvazek. Kvalita podpory vědy závisí podle mě na stanovených prioritách, na kvalitě procesu posuzování, na kvalitě posuzovatelů a na kritériích posuzování.:32Iveta DohnalováPane doktore, máte přehled o tom, zda zaznamenala psychiatrická ambulance pokles předepisování léků po zavedení poplatků?12:05Ivan DavidPřehled nemám, je to krátká doba a některé změny mohou být jen dočasné, tak jako se pár týdnů méně jezdilo po skokovém zdražení benzínu, ale předpokládám, že ke snížení došlo. Otázka je, jak velkému, na jak dlouho a komu to má vlastně sloužit.:42O. ČepelákCo Vašemu oboru vstup do EU dal a co naopak vzal? Můžete stručně toto období zhodnotit?12:07Ivan DavidVstup do EU nevedl k podstatným změnám, ale různé instituce nás berou víc jako partnery a poskytují nám informace. Existuje naděje i hrozba, že budeme tlačeni k přebírání různých vzorů.:31Tomáš BaštěkČeho má tedy současná psychiatrie největší nedostatek? Lidí? Peněz? Nových poznatků…?
A pak se chci zeptat, jestli si myslíte, že třeba seriály jako je Doktor House přispívají ke zvýšení zájmů o lékařství?12:09Ivan DavidPoznatky a personální zabezpečení závisí s jistou latencí na penězích. Těch je relativní nedostatek. Otázka je, na co by měly být prioritně vydávány. To není na úplně krátkou odpověď. Seriály nesleduji, jen občas několikaminutové vzorky nebo někdy mi není líto času na dokumentární, přírodovědné a historické seriály. Myslím, že dobrý seriál může přispět velmi podstatně o zvýšení zájmu o lékařství (ale možná i ke snížení). Myslím, že neuspokojený hlad po informacích mezi lidmi trvá a to je dobře.:26TrautenbergSetkal jste se někdy s pojmem „Hubris syndrom“? O co se jedná?12:14Ivan DavidNajděte si to na internetu. Myslím, že nejde o užitečný pojem, jen další z dlouhé řady módních nálepek.:33Radek HávaPane doktore, jak silný vliv má podle Vás na osobnost extrémisty (např. neonacisty) výchova a jak velkou roli pak hraje genetika? A jak by jste se vyjádřil k tvrzení (časopis 100+1), že levicově nebo pravicově orientovanými se v jistém smyslu již rodíme?12:24Ivan DavidObjasnit více tyto vztahy by bylo na velkou odměnu. Nobelova cena se za takové věci nedává. Jisté je, že se podílí jak výchova, tak i dispozice, částečně i genetická. Určitě velkou roli hraje touha po sebeuplatnění a deprivace z nedostatečného uspokojení potřeby uplatnění. Slavný psycholog Eysenck prokázal souvislost mezi osobnostními rysy a postojům k Židům a politické orientaci v dimenzi pravice-levice. Pojem extrémista není jednoduchý, záleží na kontextu. Přijetí Hitlerových myšlenek v předválečném Německu bylo „normální“. Jejich odmítnutí bylo extrémismem. Co to o kom vypovídá? Je to dost složité. V časopise 100+1 jsem to nečetl. Můžete mi dát informaci, kdy to vyšlo ([email protected]) ?:25V. NavrátilMyslíte, že by se měla určitým způsobem omezit propagace alternativní medicíny? Mělo by to podle vás za následek nárůst pacientů na psychiatrických odděleních, ale také zároveň zvýšení finančních toků do psychiatrie? Jste pro popularizaci vašeho oboru nebo proti? Ja se díváte například na ocenění Bludný balvan, kterým jsou oceňováni šiřitélé největších „bludů“? Máte nějaký návod, jak se v současné záplavě všech možných léčiv a „léčebných přípravků“ vyznat? Děkuji vám za odpovědi.12:32Ivan DavidPropagace alternativní medicíny má dost často charakter podvodu a klamavé reklamy a to je pokud vím, trestné. Na psychiatrii a její finanční toky by to mělo neměřitelný vliv. Na popularizaci oboru se aktivně podílím, za hodinu mám přednášku pro veřejnost. Jsem zakládajícím členem a byl jsem prvním předsedou občanského sdružení Sisyfos. Ocenění bludnými kameny je dobrý nápad. Léčebné přípravky, které byly vyrobeny farmaceutickými firmami mimo homeopatik jsou s velmi vysokou pravděpodobností účinné.:36zůstanu anonymníJe nějaká možnost zlepšit komunikaci ošetřujících lékařů s příbuznými nemocných?
Ne všichni příbuzní jsou psychotičtí. Mohli by být určitým zdrojem informací o vývoji a účincích medikace. Lékař je odkázán na zlomkové okamžité (snad i náhodné) dojmy z kratičkého setkání s pacientem na kterého nemá dostatek času. Po sedmi letech hospitalizací mého syna se mě poprvé doktorka zeptala jestli vidím po změně medikace nějaký vývoj. (Sláva jí, snad je to po letech strojového formalismu jakási naděje i pro pacienta).
Nestalo se také, že by se lékař zajímal o to co předcházelo hospitalizaci.12:36Ivan DavidAno, musejí chtít obě strany. Lékař musí svůj kontakt s pacientem optimalizovat s ohledem na svoje časové možnosti, neboť má více pacientů a více povinností než jen komunikovat s pacientem. Vaše konkrétní zkušenosti s konkrétním lékařem jsou specifické a nelze je generalizovat. Každký lékař ocení cenné informace z jiných zdrojů než jen od pacienta.:30zůstanu anonymníExituje nějaký mechanismus KONTROLY nižšího zdravotního personálu zejména v oblasti možnosti medikace pacientů bez vědomí lékaře sedativy a hypnotiky.
Znám konkrétní případ z doby před 20 lety, kdy při kontrole spotřeby hypnotik a sedativ se v Havlíčkově Brodě přišlo na to, že příruční lékárny v sesterně spotřebují objemy, které lékaře vyděsily. Lékař, který kontrolu provedl byl za svůj objev vyhozen tehdejším ředitelem léčebny.
Pacienti bez vycházek se mi zdají o weekendech unavenější a mají horší artikulaci.12:50Ivan DavidNižší zdravotnický personál léky podávat nesmí. To mohou jen sestry nebo lékaři po ordinaci lékařem. Případ z Havlíčkova Brodu neznám. Vycházky na artikulaci vliv nemají.

↓ INZERCE

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].