0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory25. 8. 20089 minut

Diskuse s Janem Hamáčkem

K tématu současné zahraniční politiky ČR, nadcházejícího předsednictví EU a mezinárodních vztahů jste mohli diskutovat s předsedou sněmovního zahraničního výboru a poslancem za ČSSD.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Jan Hamáček

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jan Hamáček během studia na střední škole absolvoval jednoroční stáž ve Velké Británii v Kentu na Sutton Valence School. Studoval překladatelství - tlumočnictví/ekonomii na Univerzitě Karlově, v současnosti studuje Vysokou školu mezinárodních a veřejných vztahů v Praze. Hovoří anglicky, španělsky, německy, ovládá základy ruštiny a francouzštiny. Členem České strany sociálně demokratické (ČSSD) je od roku 2001. V roce 2006 byl zvolen viceprezidentem a členem vedení Světové organizace sociálně demokratické mládeže (IUSY). Zkušenosti v regionální politice získal i jako tajemník Klubu zastupitelů ČSSD v Zastupitelstvu středočeského kraje v letech 2002–2004. Poté přešel do funkce vedoucího zahraničního oddělení ČSSD a poradce předsedy Vlády ČR.

(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)

:20A. PechlátJak se vy pane Hamáčku díváte na poslední výroky pane Klause ke Gruzii?11:36Jan HamáčekMám pocit, že prezident republiky cítil potřebu vyvážit jednostranné stanovisko české vlády svým jednostranným stanoviskem. U takto složitého konfliktu není možné jednoznačně stanovovat viníka. Ani se nejedná o fotbalové utkání ve kterém fandíme jedné či druhé straně . Cílem je dosáhnout politického řešení co nejdříve. Mám pocit, že vláda se příliš soustředila na hledání viníků a podcenila své zapojení do řešení konfliktu. A to by se nastupující předsednické zemi EU stávat nemělo.:03L.H.Změní se nějak přístup ČSSD k zahraniční politice v souvislosti s naším předsednictvím?11:33Jan HamáčekByl bych rád, kdyby bylo možné dosáhnout shody mezi vládou a opozicí na průběhu našeho předsednictví. Sami jsme několikrát signalizovali ochotu k jednání. Na naši nabídku jsme dostali odpověď ve formě červnové schůze sněmovny, kdy se vládní koalice silou pokusila (a úspěšně) změnit rozložení sil ve výborech poslanecké sněmovny. Pokud síla je způsob komunikace vlády s opozicí, nemůže vláda čekat vstřícnost ze strany opozice v jiných věcech. Je to škoda, ale odpovědnost je na straně vlády.:12VyhnánekJak se stavíte k názoru, že Slovensko bude svým vztahem k Rusku dělit či spojovat střední Evropu?11:30Jan HamáčekNemyslím si, že by Slovensko svou zahraniční politikou vůči Rusku hrálo nějakou specifickou roli ve střední Evropě. Faktem je, že vstupem do EU ochladl zájem na úzké spolupráci v rámci Visegrádské 4, a že jednotlivé středoevropské státy si hledají v rámci unijní agendy ad hoc spojence. To je možná škoda, neboť příklad Benelxu ukazuje, jak může být takovéto regionální spojenectví užitečné.
Slovenskou zahraniční politiku pokládám za vyváženou a Jána Kubiše za nejlepšího ministra zahraniční ve slovenské historii.:13L. RichtrmocV USA právě dostal boj o prezidentský post jasné kontury - McCain versus Obama…
Kdo je pro ČSSD „vhodnějším“ spojencem?10:55Jan HamáčekAmerickou předvolební kampaň sleduji se zájmem. Věřím, že Barack Obama zvítězí, neboť přináší tolik potřebnou změnu, a to nejen vnitropoliticky v USA, ale očekávám pozitivní posun i v americké zahraniční politce. John McCain je velmi zkušený politik s vysokým morálním kreditem, nicméně nabízí pokračování politiky administrativy prezidenta Bushe.:29M. BrabecNázory některých členů vaší strany k Zeleným kartám jsou mi již známy, jak se vy pane Hamáčku díváte na tuto problematiku? děkuji Vám za odpověď.11:15Jan HamáčekJá se na ní dívám pohledem obyvatele Mladé Boleslavi, který má zkušenost s tím, jaký dopad má zaměstnávání málo kvalifikované pracovní síly ze zahraničí formou pracovních agentur na naše město.
Hlavní problém vidím v možném tlaku na kmenové zaměstnance firem na snížení pracovních standardů. To v škodovce zatím možné není díky siĺnému postavení odborové organizace. Nicméně škodovácké odbory jsou spíše výjimkou.
Celý projekt pokládám za neuvážený experiment, byl bych raději, kdyby MPSV pokračovalo v pilotním projektu cíleného náboru pracovních sil, který byl připraven ještě za vlád ČSSD.:48IvánekNa pořadu dne je i otázka, zda se má Gruzie stát členem NATO - má či nemá?11:54Jan HamáčekNATO by nemělo hazardovat s podstatou své existence jako účinného obraného paktu. Pokud budou v NATO všichni sousedé Ruska, dokážu si obtížně představit kolektivní odpověď podle smlouvy o severoatlantické alianci kvůli konfliktu Gruzínského typu.
Byl bych velmi rád pokud by podstatně rozšířené NATO skýtalo větší bezpečnostní záruky, ale zatím nemám důvod tomu věřit, spíše naopak.:46pavelPane Hamáček dobrý den.chci se zeptat,kolika jazyky vládnete,děkuji.11:27Jan HamáčekDobrý den,
anglický jazyk - všeobecná státní zkouška
španělský jazyk - středně pokročilý
německý jazyk - středně pokročilý
francouzský jazyk - komunikační úroveň
ruský jazyk - komnikační úroveň:22PavelDovedete si představit , že konflikt v Gruzii vznikl za českého předsednictví EU,
a že prezident Klaus odjel do Mosky, zatímco předseda vlády Topolánek zase do Tbilisi,
aby oba podpořili jinou stranu konfliktu? Neměla by zahraniční politika státu podléhat
jediným notám a jak toho dosáhnout?11:03Jan HamáčekPokud ČR bude řešit takto obtížnou situaci za svého předsednictví doufám, že klíčoví aktéři naší zahraniční politiky budou schopni spolu komunikovat předtím, než vystoupí na veřejnosti. Dvoukolejnost zahraniční politiky předsednické země by znevěrohodnila celou EU. Platí sice, že za zahraniční politiku je zodpovědná vláda, ale rovněž platí, že je odpovědností premiéra a ministra ZV být v kontaktu s hlavou státu.:31TerezaCo podle Vás signalizuje siruace, kdy náš prezident se přiklání k ruské straně, vláda pak vyjadřuje podporu Gruzii a hned u našich polských sousedů je tomu právě naopak? :-)11:25Jan HamáčekSignalizuje to nedostatek komunikace mezi kláíčovými aktéry na české politické scéně. Doufám, že avizovaná schůzka prezident + premiér + ministr ZV proběhne co nejdříve.
To samé ovšem platí i pro Polsko, mezi vládou Donalda Tuska a prezidentem Kaczynským existují rozdílné názory na mnoho věcí a nepřispívá to k srozumitelné pozici polské zahraniční politiky.:49Jan LoupákMohl by jste mi prosím říci, proč Vaše levicová strana, která by z podstaty ideologie, kterou vyznává, měla vystupovat proti agresorům a ve prospěch míru, v souvislosti s gruzínskou krizí hájí zájmy ruských agresorů?10:58Jan HamáčekOdmítám tvrzení, že ČSSD hájí „zájmy ruských agresorů“. Pokud jste sledoval má vyjádření, vždy jsem mluvil o potřebě politického řešení krize, stažení všech jednotek na výchozí pozice a o nezpochybnitelnosti územní celistvosti Gruzie.
Nesdílím však postoj vlády, která se v takto složitém konfliktu jasně postavila na jednu jeho stranu a označila Rusko za jednoznačného viníka. Je evidentní, že k eskalaci násilí v Gruzii došlo v důsledku chybného rozhodnutí prezidenta Saakašvilliho vojensky zasáhnout proti jižní Osetii.:24Jan VrchlickýDobrý den,jaký je Váš názor na legitimitu vzniku státu IzraelPředem děkuji za odpověď
Jan Vrchlický11:47Jan HamáčekStát Izrael vznikl na základě plánu OSN na rozdělení Palestiny z 29. listopadu 1947. Mám za to, že jediným řešením současné situace je naplnění tohoto plánu a následných rezolucí RB OSN a umožnění vzniku i palestinského státu.:00straníkBude mít vaše strana nějaké jednotné stanovisko k odstoupení Parvíze Mušarafa?11:41Jan HamáčekČSSD nevydává pravidelná stanoviska k aktuálním zahraničněpolitickým událostem. Mohu Vám říci svůj názor - pozice prezidenta Mušarafa byla po volbách v Pakistánu obtížně udržitelná a já vítám jeho rozhodnutí odstoupit. Klíčovou otázkou je, aby se vládní koalice shodla na jeho nástupci a také na tom, jak řešit důsledky Mušarafových kroků, zejména v soudním aparátu. Pakistán je klíčovou zemí pro řešení situace v Afghanistánu, a i proto potřebujeme, aby byl stabilní.:00KoubekJste schopen (můžete rozkrýt) osvětlit jednání pana Grosse a jeho zprávu o tom, že ČSSD jednala o radaru s Američany již dříve?11:42Jan HamáčekOdpovídal jsem na to již v otázkách Václava Moravce - Stanislav Gross v rozhovoru pro Lidové noviny neřekl nic nového. Za vlád ČSSD probíhaly technické konzultace o systému protiraketové obrany. Jejich cílem bylo zjistit schopnosti systému a možnou roli ČR v něm.
Vyjednávání o konkrétních podmínkách bylo zahájeno až za vlády Mirka Topolánka (a nemohlo být zahájeno dříve, než USA oficiálně vyzvaly ČR k jednání formou diplomatické nóty - to se stalo až v roce 2007).
Pokud by po volbách 2006 dále vládla ČSSD a trval by zájem USA na vyjednávání, naše vstupní podmínky by zahrnovaly řešení systému v rámci NATO a referendum. Vláda ODS vyjednávala podle svých podmínek, tudíž nese plnou odpovědnost za vyjednaný text a neměla by se schovýávat za ČSSD.:21Roman MaroušekCo vás na tvorbě zahraniční politiky ČR baví, máte svou jasnou vizi do budoucna? (Ke cti vám budiž vaše jazykové vybavení - tak vzácné u našich politických předsatvitelů…)11:20Jan HamáčekBaví mě to, že svým dílem mohu přispět k formování prostředí, ve kterém budeme žít my a naše děti. Byl bych rád, kdyby se podařil projekt sebevědomé a silné Evropy jako rovnocenného partnera světových velmocí. Vzhledem k současným problémům EU to možná zní utopicky, ale jsem přesvědčen o tom, že je to jediná možnost pro Evropu, jak obstát v globalizovaném světě.:46PřemyslByl by pro vás pan Zeman přijatelný v roli prezidenta?11:43Jan HamáčekMiloše Zemana bych podpořil za předpokladu, že by byl prezidentským kandidátem ČSSD. Vzhledem k jeho vystupování v poslední době si to však dokážu obtížně představit.:25R. MaroušekJste pro přímou volbu hlavy státu? Případně proč?11:50Jan HamáčekPodporuji přímou volbu hlavy státu a věřím, že příštího českého prezidenta si již zvolí všichni občané. Potřebu změny ukázala i poslední prezidentská volba, jejíž průběh se neslučoval s důstojností prezidentského úřadu, ani sdůstojností našeho zákonodárného sboru.:20Jan HamáčekDěkuji všem za otázky a těším se někdy na shledanou. Více o mé práci naleznete i na webu www.hamacek.czPřeji hezký zbytek dne.11:57Jan HamáčekJan Hamáček


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].