0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory8. 4. 20206 minut

Stanovisko ombudsmana je to, co si pomyslím. Porody se šetřit nebudou - a tečka

Stanislav Křeček vysvětluje, proč odebral problematiku porodů své zástupkyni Monice Šimůnkové

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková a ombudsman Stanislav Křeček vystoupili 20. února 2020 v Brně na tiskové konferenci poté, co Křeček převzal agendu veřejného ochránce práv od své předchůdkyně Anny Šabatové • Autor: ČTK, Zehl Igor

Když vláda omezila v rámci ochranných opatření proti epidemii i právo otců, aby byli přítomni u porodů, zvedla se vlna nelibosti a na ombudsmanství začaly chodit stížnosti, které žádají, aby bylo tohle plošné omezení přezkoumáno. Ombudsman Stanislav Křeček v reakci na to ve středu odebral agendu porodů své zástupkyni Monice Šimůnkové, která se stížnostmi na plošné opatření zabývala. A v rozhovoru říká, že to zkoumat zkrátka nebude.

Všimla jsem si, že jste si právě stáhl agendu porodů pod sebe, odebral jste ji nečekaně z gesce zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové. Proč?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Protože jsem o tom vydal zprávu, tak je asi logické, abych v tom pokračoval.

O tom jste minulou neděli napsal dva odstavce týkající se zdravotnické a rodinné agendy paní Šimůnkové -  a sice že přítomnost otce u porodu není právo, ale jen možnost, kterou nelze nárokovat. Vaše zástupkyně si ovšem ze své odbornosti myslí něco jiného, v mezičase už o tom tak jednali i právníci ombudsmanství. Jak se v tom máme vyznat?  Vypadá to jako - s odpuštěním - pořádný maglajz.

Ne. To není žádný maglajz.

Takže teď je to dočasně vaše agenda a porody budete šetřit vy?

Tam není co šetřit. Co tam chcete šetřit?

Matky i jejich partneři si na plošné omezení přítomnosti u porodu stěžují – a když přijde stížnost, tak ji ombudsmanství šetří. Musí.

No tak jim odpovíme, že máme jiný názor. Co chcete šetřit? Proč vláda v době mimořádných opatření vydala mimořádné opatření? Nebo co chcete šetřit?

Ano, přesně tohle. Jestli je ten plošný  zákaz nezbytné a přiměřené opatření. Tohle ombudsmanství se stížnostmi dělá, že je prošetří.

Podle mého názoru to přiměřené a nezbytné je a nevidím tedy důvod k žádnému šetření.

Vy jste si k tomu udělal test proporcionality?

Nezkoušejte na mě tyhlety… tyhlety proporcionality.

Přece právo není to, co vy si pomyslíte a co vás napadne. Vždycky jsem si myslela, že tyhle záležitosti musíte hodnotit odborně.

Tak to jste si myslela špatně.

Takže je nehodnotíte odborně…

Já jsem to zhodnotil a zjistil jsem, že toto opatření je zcela přiměřené. A většina lidí ho taky tak chápe.

Já jsem právě mluvila nejen s matkami, kterým se blíží termín porodu a jsou tou situací zaskočené. Ale i s porodníky, kteří mají za to, že by si nemocnice mohly samy zhodnotit, jestli doprovod k porodu pustí, nebo ne. Změří mu teplotu, zjistí, zda není v karanténě - tohle by nemocnice zvládly.

Ale potom popíráte, že otcové mají na přítomnost u porodu právo.

Ne, nepopírám, jen se s vámi bavím o tom, že v době koronaviru by to zvládly posoudit samy porodnice: zda tohle právo matce a jejímu doprovodu v krajním případě upřou, nebo ne.

Jestli si myslíte, že si to můžou nemocnice posuzovat samy, tak si taky myslíte, že to není právo. Teď jste to řekla. Máte v tom guláš.

Je to právo, samozřejmě, ale nemusí být popřeno plošně, pouze v odůvodněných případech, což by mohly v tomto nouzovém stavu zhodnotit samy porodnice.

Není to právo, být u porodu. Je to možnost. Takže vy souhlasíte s tím, že to není právo.

Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se 20. února 2020 pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela několik lidí a vchod uvolnila • Autor: ČTK, Zehl Igor
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se 20. února 2020 pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela několik lidí a vchod uvolnila
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se 20. února 2020 pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela několik lidí a vchod uvolnila • Autor: ČTK, Zehl Igor

Ne. Jen v době nouzových opatření může být to právo upřeno, pokud to je nezbytné, například když má otec teplotu. A posoudit to mohou porodnice, nemusí to dělat plošným zákazem vláda.

Jsme v situaci, že i kdyby tomu tak bylo, jakože tomu tak není, pak to porodnice dělat nemohou. V té situaci, ve které jsme.

To vypadá, že právo je to, co vy si pomyslíte.

Právo ne. Ale stanovisko ombudsmana je to, co já si pomyslím. To máte pravdu.

A proč myslíte, že otec u porodu nemůže být?

Já to neposuzuju. Posuzuju, jestli vláda byla oprávněna vydat mimořádné opatření. Podle mého názoru ano. Byla, tečka. Do odborných věcí nebudu zasahovat, to není moje kompetence, moje kompetence je posoudit, zda byla práva lidí dotčena. Podle mého názoru nebyla, protože v době mimořádného stavu se mohou dít mimořádné věci.

Jakékoliv a bez posouzení? Dáváte vládě bianco šek na cokoliv?

Hovoříme o jednom opatření, nikoliv o všech opatřeních.

Ale když ho nechcete ani přezkoumat, dáváte tím bianco šek. Co z hlediska omezení řekne vláda, to je správné i bez prošetření…

Když se podíváte ke mně na Facebook nebo na můj blog, řada lidí mi vytýká, že se takovou věcí vůbec zabývám. To tam nemáte nic důležitějšího na práci než zabývat se takovou blbostí, píše mi tam doslova jeden člověk. A další se taky ptají, jestli se opravdu musíme zabývat takovou marginální záležitostí.

Já váš Facebook sleduji. Mám pocit, že jste se obklopil hrstkou lidí, takovým fanklubem, který vám tleská, jak jste s tím světem po vaší předchůdkyni Anně Šabatové pěkně zametl. Není to pro ombudsmana slabé odborné zázemí?

Ta hrstka je 65 procent lidí. Tolik lidí mi podle průzkumu veřejného mínění důvěřuje.

To byl průzkum důvěry v instituce. Ale těch, kteří vám píšou a jimiž argumentujete, moc není. Jsou to lidé, kteří zároveň argumentují, že „dřív se rodilo bez chlapa, a taky to šlo, tak proč by to teď mělo být jinak“.

No ano, jsou na to různé názory.

Ale svět se vyvíjí. A vy argumentujete tímhle svým fanklubem. Jste přece ombudsman, máte v kanceláři rozděleny kompetence a gesce - a Monika Šimůnková je odborník přes gesci rodiny a zdravotnictví, kterou jste jí oficiálně přidělil. Ale vy jste jí  nyní tu gesci odebral. To se teď bude dít kdykoliv, že budete jednat jako ideolog, a nikoliv odborník, a budete brát své zástupkyni její věci? Takového ombudsmana byste přece sám nechtěl.

A to jste si minulých šest let nevšímala, že to bylo úplně stejné? To vám to takhle nevadilo?

Nebylo to stejné. Vy jste měl coby zástupce ombudsmanky svou agendu a ombudsmanka Anna Šabatová vám do ní nezasahovala. Sledovala jsem to pozorně.

Jak to že ne, prosím vás?

A jak vám do toho zasahovala?

Vy fandíte paní Šimůnkové, to je jasné.

Já fandím právům a srozumitelnosti, fandím odbornému pojetí ombudsmanství, nikoliv politickému. A vy teď chráníte vládu místo lidí a jejich práv, když odmítáte prošetřit stížnosti na chování vlády - a své zástupkyni v tom zabráníte tím, že jí odeberete agendu.

Nic takového. Chráním lidi. Naprostá většina lidí s opatřením vlády souhlasí a chápe ho.

Jak to víte?

Z ohlasů.

Z ohlasů vašeho fanklubu  na Facebooku.

A jak vy víte, že s tím většina nesouhlasí?

Kromě toho, že práva se neposuzují podle toho, co si myslí většina, mluvila jsem s matkami, které se chystají k porodu, s jejich partnery nebo příbuznými, s lékaři, kteří tohle plošné opatření považují za zbytečně tvrdý zásah do práv rodiček. Nebylo by i pro ombudsmana lepší mluvit s těmi, kterých se vládní opatření týká, než naslouchat lidem na Facebooku, kteří vám radí, s kým vším máte zatočit?

Nezlobte se, na téhle úrovni nebudu dál diskutovat.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].