Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovor: Čaputová skončí

Kdyby zůstala ještě pět let, mohla se stát slovenskou legendou

S politologem Michalem Vašečkou o rozhodnutí Zuzany Čaputové, že už nebude podruhé kandidovat na prezidentku

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Zuzana Čaputová oznámila své osobní rozhodnutí, a sice že neshledala dostatek sil na další kandidaturu a za rok ve funkci prezidentky skončí. Co za tím stojí a jak to Slováci hodnotí?

Nedozvěděli jsme se vlastně, zda je znechucená, nebo má zkrátka jen pocit, že mandát byl na pět let, ona tedy ještě rok pobude, a potom půjde do jiného světa. Hodnocení jejího rozhodnutí jsou dvě. Protiřečí si a vůbec se nemohou setkat, protože jedno je z 20. století a druhé z 21. století. Jedno se týká lidí spíše seniornějších, kteří jí vyčítají, že tohle se v politice nedělá. Ono se totiž hned tak nevidí, aby do toho nešel někdo, kdo má takřka jisté druhé zvolení; takových případů moc v historii není. A teze tohoto kritického hodnocení je jednoduchá: že je třeba mít v politice na nejvyšších postech zodpovědnost a člověk není úplně svým pánem. Musí mít schopnost obětovat se, i kdyby ho to už nebavilo - protože země a lidé v ní jsou důležitější. To je takový heroický pohled.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].