Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Hřib: Od arogance jsou v zastupitelstvu jiní

S pražským primátorem o čtyřech letech ve funkci, o kauze Dozimetr a o tom, s kým by (ne)šel do koalice

Zdeněk Hřib • Autor: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Prof
Zdeněk Hřib • Autor: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Prof

Proč chcete být znovu primátor?

Protože se nám podařilo nastartovat rekordní rozvoj Prahy - a myslím, že je důležité jej udržet. Problémem Prahy bylo v minulých letech přerušování politické kontinuity, konkrétně mám na mysli chaos, který tady kdysi byl za primátora Bohuslava Svobody, kdy se koalice rozpadla za jedno funkční období dvakrát, v důsledku čehož se nepřipravovaly žádné velké projekty. Když jsme pak přišli my, byli jsme koalice - jak já říkám - nultých fází. Spoustu věcí jsme museli rozpohybovat úplně od začátku.

To říkají víceméně všichni politici, že chtějí být znovuzvolení, aby dokončili práci. Proč zrovna vy byste měl být další čtyři roky ve vedení Prahy?

Cílem je zajistit stabilitu, která je klíčová k tomu, aby se daly připravovat právě velké infrastrukturní projekty. Když se podíváte do Vídně jako města, které je dlouhodobě vyhodnocované jako jedno z nejlepších, co se týče kvality života, je tam jednoznačná kontinuita. Předchozí starosta byl ve funkci dvacet let a na městě je to vidět; ta doba vám umožňuje připravovat velké kvalitní projekty. V momentě, kdy se opakovaně rozpadne koalice, to nejde.

Co tedy po sobě chcete zanechat?

Rekordním tempem se rozběhlo povolování komerční bytové výstavby, za minulý rok to bylo 9700 bytů. Tvrdilo se však, že to je cesta, jak zlevnit ceny bytů – a nyní jsou ceny bytů na rekordní výši. Ukazuje se, že komerční výstavba není samospásná a je nutné se opřít ještě o druhou nohu, a to je masivní výstavba městského nájemního bydlení. My jsme teď byli v přípravné fázi, založili jsme Pražskou developerskou společnost, snažíme se získávat pozemky, protože historicky Praha o téměř všechny přišla. Často za velice podivných okolností. Snažíme se je získat směnami se státem a od státu. Dáme mu třeba budovy nemocnice Na Bulovce, ve kterých stejně sídlí státní nemocnice, a dostaneme za to Karlínská kasárna nebo pozemky vhodné pro městskou výstavbu. Nebo měníme územní plán v Letňanech. Tam jsou pozemky už dopravně zasíťované. Jen tam nechceme úřednické ghetto, jak ho navrhoval Andrej Babiš. Chceme tam kus nového města krátkých vzdáleností.

Takže vaší hlavní prioritou jsou byty, byty, byty?

Máme jich šest. Jednou z dalších je tramvajový okruh. Problémem MHD v našem městě je, že je postavená hodně dostředivě, všude musíte jet přes centrum. My chceme posílit vazby mezi sousedními městskými částmi pomocí tramvajového okruhu, který vše prostě propojí dokola. Takže z Prahy 6 na Prahu 8 nepojedete zdlouhavě přes centrum. Nebo dva břehy Vltavy v Podolí a na Praze 5 spojíme tramvajovým mostem. S tím už vlastně začínáme, protože se staví Dvorecký most, který je součástí budoucího tramvajového okruhu.

A další věc?

O čem se moc nemluví, je vědeckotechnologický park. Ve městě stále chybí fyzické místo, kde by se mohli potkávat lidé z akademického sektoru, z průmyslu nebo studenti. I když intenzivně podporujeme inovace, prostor pro tohle setkávání tady zatím není. Jako jednu z možností pro něj máme identifikovanou tribunu strahovského stadionu.

Vraťme se k bydlení. Důvodem nedostupnosti je také Airbnb, byty pronajímané turistům. To je téma nejen v Praze, ale také v Brně v Ostravě. Proč se zákon o jeho regulaci ještě neschválil?

Problémem byla spolupráce s ministerstvem pro místní rozvoj za předchozí politické reprezentace. Chtěli jsme po vládě, aby dala v zákoně městům větší pravomoci v ohledu regulace, ale nebyla na tom domluva. Teď už je to na dobré cestě a zákon je připravený.

Průzkumy vám teď ovšem příliš šancí na vítězství nedávají. Jak chcete na poslední chvíli přesvědčit voliče, že by vás měli volit?

Je otázka, jaké průzkumy sledujete. V různých průzkumech nedopadáme špatně, v posledním výzkumu od Kantar a Data Collect máme volební potenciál 28 procent. To je základ, na kterém chceme stavět, a uvidíme.

Co je váš cíl? Zvítězit, nebo být chytře druzí tak, abyste mohli složit koalici?

Není úplně nová informace, že jsem nevyhrál volby ani v roce 2018. Ostatně ani Bohuslav Svoboda volby nevyhrál, když se v roce 2010 stal primátorem. Dá se skoro říci, že to je v Praze tradice. Já ale udělám maximum pro takový výsledek, aby nás nemohli obejít žádní šíbři, kmotři nebo lidé spojení s korupční kauzou Dozimetr, jako je například dvojka kandidátky SPOLU Jiří Pospíšil. A aby nebylo nutné skládat radu s trestně stíhanými, kteří jsou na téže kandidátce dva. A aby také nebyli ve vedení města lidé, kteří k tomu budou dál vykonávat poslanecký mandát jako pan Svoboda.

V politice hraje roli i to, jak politici působí, co z nich vyzařuje a jak se chovají. Nemůže jako jistý handicap v tomto smyslu být, že na část lidí můžete působit neosobním až arogantním dojmem? Je to něco, nad čím přemýšlíte, když chodíte mezi lidi?

To já nevím. Myslím, že si člověk bude moct porovnat, jak na něj jednotliví kandidáti působí, když se podívá na nějakou z debat. Já si troufnu tvrdit, že od arogance jsou v zastupitelstvu teď jiní jedinci.

Zdeněk Hřib ve volebním štábu • Autor: ČTK, Šulová Kateřina
Zdeněk Hřib ve volebním štábu • Autor: ČTK, Šulová Kateřina

Piráti za sebou mají poměrně velký neúspěch v podobě sněmovních voleb. Komunální volby a zvlášť volby v Praze budou pro vaši stranu důležité v tom, jestli se vám podaří z dřívějšího neúspěchu oklepat.

Záleží, jak měříte neúspěch. Cílem centrálních voleb bylo zabránit převzetí státu Andrejem Babišem. Máme jako Piráti vicepremiéra a dva ministry. A co se týče třeba zahraniční politiky, kde je náš člověk Jan Lipavský, podle mě to vůbec není neviditelná záležitost, zvlášť v téhle době. A jako bonus se komunisté dostali mimo sněmovnu.

Spíš jde o to, jestli přemýšlíte nad tím, co by ztráta primátorského křesla znamenala pro stranu jako takovou.

Já myslím, že tohle je spíš otázka na politology. Já se celostátní politikou nezabývám, pokud nepotřebuji prosadit zákony pro Prahu. Do parlamentu jsem nekandidoval a teď se soustředím na komunikování naší vize.

K prosazení oné vize budete potřebovat funkční koalici. Jenže část vašich současných koaličních partnerů už s vámi nechce mít nic společného. Čím si tento „rozvod“ vysvětlujete?

Myslím si, že je z debat vidět, že část naší současné koalice představuje jádro, tedy my, Praha Sobě a STAN, práci posledních čtyř let obhajuje. A poté je tady SPOLU, kde jsou s ODS dvě strany, které byly dosud také s námi. Mluvím o lidovcích a TOP 09. Jejich chování je hodně překvapivé, možná je dokonce pokrytecké, že se od nás distancují. S tím se ale nedá nic dělat.

Jak tomu rozkolu mezi vámi rozumíte?

To se musíte zeptat spíše pana Pospíšila z TOP 09, který se nyní fotí s ODS na billboardech. Já to neřeším, i proto, že je to člověk, který lhal o svých kontaktech s panem Redlem z Dozimetru, opakovaně jezdili na dovolenou a nic z toho nevyvodil. A to není jediný problém na kandidátce Spolu, je tam další trestně stíhaný politik, pan Bureš z ODS, za šmelení s byty městské části Praha 1.

Jiří Pospíšil trestně stíhaný není.

Ne, ale je to problematický politik. Když se rozhodl dát dohromady s dalšími problematickými kolegy, je to jeho volba.

Jestli se chcete dostat znovu k moci, nemůžete partnery jen ztrácet.

Jistě. Podobné výhrady jsem slyšel i v roce 2018, když jsem různé lidi kritizoval a když jsme trvali na tom, že nepůjdeme dohromady s kumulátory funkcí, trestně stíhanými a šmelináři. Odmítám ustupovat z našich zásad, nikoho takového nechceme ani nyní. Koalici jsme tehdy dohodli a věřím, že budeme schopni domluvit ji i nyní, dají-li nám k tomu volič mandát. Jednoduché to nepochybně nebude.

S kým rozhodně nepůjdete?

Máme povolební strategii. V žádném případě nechceme mít nic společného s komunisty a SPD.

Za vašeho primátorování si policie odvedla vašeho náměstka Petra Hlubučka (STAN). V kuloárech se o něm mluvilo delší dobu, neměl jste víc trvat na tom, že ho do týmu nechcete, byť nebyl z vaší strany?

To dost dobře nešlo. Drby na odmítnutí nominanta koaličního subjektu nestačí. O mě taky kolovalo leccos, v mém případě samé lži. Jako í primátor jsem neměl žádné informace, že pan Hlubuček páchá trestnou činnost a že se o něj aktivně zajímá policie. Později vyšlo najevo, že to bylo díky podání trestního oznámení mým dalším náměstkem Adamem Scheinherrem z Prahy sobě. Ten to však neřekl nikomu včetně mě.

Nesvědčí to o fungování rady a o tom, že mezi vámi nebyla moc důvěra?

Na to se zeptejte u Adama Scheinherrra, co ho k takovému jednání vedlo.

Máme tu teď vás. Vás to nemrzí?

Zvolil nějakou taktiku, řešil to s policií. Kauza Dozimetr nám nakonec pomohla přesvědčit koaliční partnery, kteří byli do té doby v téhle věci neoblomní, že se výrazně sníží finanční limity pro vypisování otevřených výběrových řízení. Že budou muset být již od půl milionu, ne od dvou výše. To - myslím - přispívá k transparentnosti zadávání veřejných zakázek. A také se nám podařilo prosadit, že členové představenstva dopravního podniku budou muset projít otevřenými výběrovými řízeními.

Takže jste za ni rád?

Ne, ale umožnila zvýšit tlak a prosadit důležitou změnu.

Když byste ve volbách neuspěl, co byste dělal?

Nepředjímejme.

Vaše žena se vás určitě ptá.

Do politiky ji nezatahuji. Podporuje mě a za to si ji nesmírně vážím. Svoje politické ambice mám jednoznačně spojené s Prahou, ptáte-li se i na toto. Po celostátní politice neprahnu. Naší ambicí je pokračovat na půdorysu současné koalice, když o většinu přijdeme a nedohodneme se s dalšími, budeme v opozici.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].