0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Rozhovor26. 8. 202413 minut

Co přinese revoluce ve velmoci levného textilu

Bangladéši teď mohou pomoci i spotřebitelé – tím, že nebudou bojkotovat tamní oblečení

Bez ohledu na to, jak revoluce začínají, nakonec málokdy zvítězí liberální síly. Bude to v Bangladéši jinak? (Střety provládních a opozičních studentů, Dháka, 15. červenec 2024)
Autor: Profimedia

Spousta kusů ve vašem šatníku pochází s velkou pravděpodobností z Bangladéše. Zdejší rozmach textilního průmyslu probíhal především pod taktovkou premiérky Šajch Hasíny Vadžíd, která byla nejdéle vládnoucí ženou světa – než ji letos v srpnu svrhli studenti. Na příčiny, geopolitické souvislosti a důsledky této revolty – i pro váš budoucí šatník – jsme se ptali Lea Wiggera, odborníka na Bangladéš z německého časopisu Zenith specializujícího se na zpravodajství o muslimském světě. 

Bangladéš má přes 170 milionů obyvatel, a přesto se roky prakticky neobjevovala v mezinárodních zprávách. Do té doby, než v létě došlo k náhlým protestům se stovkami mrtvých a premiérka Šajch Hasína Vádžíd, která je u moci již patnáct let, musela náhle uprchnout vrtulníkem ze svého sídla a pak i ze země. Proč k takové eskalaci došlo?

↓ INZERCE

Začalo to před několika týdny studentskými protesty proti znovuzavedení systému kvót, který reguluje přístup k pracovním místům ve veřejném sektoru. Přibližně 30 procent nových pracovních míst mělo být vyhrazeno pro potomky dost omezeného počtu „bojovníků za svobodu“ z roku 1971, kdy země získala nezávislost. Pro mnoho Bangladéšanů jsou tyto kvóty symbolem kamarádíčkování úzké elity společnosti. Protest však původně nebyl namířen proti celému systému.  

Zbývá vám 13 minut čtení, ve kterých se dozvíte:

 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc