0:00
0:00
Rozhovor26. 8. 202413 minut

Co přinese revoluce ve velmoci levného textilu

Bangladéši teď mohou pomoci i spotřebitelé – tím, že nebudou bojkotovat tamní oblečení

Spousta kusů ve vašem šatníku pochází s velkou pravděpodobností z Bangladéše. Zdejší rozmach textilního průmyslu probíhal především pod taktovkou premiérky Šajch Hasíny Vadžíd, která byla nejdéle vládnoucí ženou světa – než ji letos v srpnu svrhli studenti. Na příčiny, geopolitické souvislosti a důsledky této revolty – i pro váš budoucí šatník – jsme se ptali Lea Wiggera, odborníka na Bangladéš z německého časopisu Zenith specializujícího se na zpravodajství o muslimském světě. 

Bangladéš má přes 170 milionů obyvatel, a přesto se roky prakticky neobjevovala v mezinárodních zprávách. Do té doby, než v létě došlo k náhlým protestům se stovkami mrtvých a premiérka Šajch Hasína Vádžíd, která je u moci již patnáct let, musela náhle uprchnout vrtulníkem ze svého sídla a pak i ze země. Proč k takové eskalaci došlo?

Začalo to před několika týdny studentskými protesty proti znovuzavedení systému kvót, který reguluje přístup k pracovním místům ve veřejném sektoru. Přibližně 30 procent nových pracovních míst mělo být vyhrazeno pro potomky dost omezeného počtu „bojovníků za svobodu“ z roku 1971, kdy země získala nezávislost. Pro mnoho Bangladéšanů jsou tyto kvóty symbolem kamarádíčkování úzké elity společnosti. Protest však původně nebyl namířen proti celému systému.  

↓ INZERCE

Proč se to přesto stalo? 

Zbývá vám 13 minut čtení, ve kterých se dozvíte:

 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc