Byl to takový vysavač. Čeští vědci jako první na světě prozkoumali trávicí trakt trilobita
Náhoda nám přihrála urychlovač částic, říká paleontolog Petr Kraft
Téměř čtyřcentimetrový trilobit druhu Bohemolichas incola žil před 465 miliony let na dně ordovického moře a jeho zkamenělina se našla již před více než sto lety nedaleko Rokycan. „Byl to takový vysavač, který jede po dně a spořádá, na co přijde,“ říká paleontolog z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty UK Petr Kraft, který s kolegy publikoval výsledky v prestižním vědeckém časopise Nature. Díky němu také víme, jakému nebezpečí byli vystaveni tvorové, kteří trilobita chtěli pojídat po jeho smrti.
Do útrob trilobita jste mohli nahlédnut díky synchrotronu, urychlovači částic ve francouzském Grenoblu, který se používá jako zdroj tvrdého záření, tedy záření o vysoké energii podobného rentgenovým paprskům. Jak vás napadlo zkoumat trávicí trakt tak dávného tvora?
Zhruba od roku 2000 se o trávicích soustavách trilobitů začalo více psát v odborné literatuře, ale byl znám jenom jejich tvar, nic víc. Někteří trilobiti totiž patrně před smrtí – snad v nějaké předsmrtné křeči – občas nasáli do trávicí soustavy sediment, takže se zachoval její výlitek. Lze ho najít u jedné či dvou zkamenělin trilobitů z několika tisíc. Potravu se v trávicí soustavě ale nikdy nalézt nepodařilo. Trilobit, kterého jsme zkoumali, byl oblíbenou zkamenělinou mého dědy, který pracoval jako dobrovolník v Rokycanském muzeu. Znal jsem proto tohohle trilobita odmala a často jsme diskutovali o tom, co jsou ty malé úlomky jiných zkamenělin, které pozorujeme na několika místech pod jeho krunýřem, jestli to nemůže být právě potrava v trávicí soustavě. Spíše jsme se ale domnívali, že je to nějaký naplavený materiál, protože trilobit po smrti ležel na zádech jako taková mistička.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu