Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Afghánský velvyslanec v Praze: Tálibánu sloužit nebudu

S Shahzadem Aryobeem o posledních dnech afghánské vlády a jeho vlastní budoucnosti

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Jste stále ještě velvyslanec?

Jsem. Čekáme na Tálibán, až oznámí, jakou vládu chce mít, a pak uvidíme. Zatím ale dál vykonávám svoji práci.

Koho reprezentujete?

Afghánistán.

Jakou vládu ale reprezentujete?

Jak jsem řekl, uvidíme. Čekáme také na českou vládu, zda se rozhodne uznat Tálibán, je to i otázka na mezinárodní komunitu.

Byl byste ochotný zastupovat vládu Tálibánu?

Ne. Tálibán reprezentovat nebudu, ani s nimi nebudu pracovat. Dál budu bojovat proti nim, Tálibán je zcela nepřijatelný. Viděli jsme otřesné snímky, kdy masově popravovali afghánské vojáky, cíleně zabíjeli civilisty. Ať již se mezinárodní komunita rozhodne jakkoliv, já vlajku Tálibánu reprezentovat nebudu.

Jste v kontaktu i s afghánskými diplomaty v jiných zemích? Jak situaci vnímají oni?

Koordinujeme se, hodně spolu mluvíme. Všichni na to máme stejný názor.

Vrátíte se do Afghánistánu?

Momentálně se věnuji své práci a uvidím, jak se situace vyvine, ale nemyslím si, že by pro mě bylo dobré, abych se vracel. Jsem velvyslanec a také bývalý ministr (v letech 2017 - 2019 pracoval jako ministr komunikace a informačních technologií, pozn. redakce), patřil jsem k nejbližším spojencům prezidenta Ghaního. Situace v zemi je extrémně znepokojivá a Tálibánu nevěřím, nedodržují své závazky. Nejspíš jste viděli chaotické scény na letišti v Kábulu, jak se lidé snažili opustit zemi, teď není vhodný čas, abych se tam vracel. Je to ale pořád moje domovina a budu se dál snažit pracovat pro afghánský lid, ale ne pod tálibánským režimem.

Slibům Tálibánu, že bývalí zaměstnanci vlády dostanou amnestii a nic se jim nestane, tedy nevěříte?

Nikdo jim nevěří. Jsou to lidé, které zneužívají islám a korán, aby se dostali k moci. Nepracují s islámem správně. Zneužívají lidi, vymývají jim mozky.

Kde je teď vaše rodina?

Část mé rodiny je stále ještě v zemi a velmi se o ni bojím. Kvůli jejich bezpečnosti ale nemohu říci nic víc.

Jste v kontaktu s lidmi v Kábulu? Jak to tam teď vypadá?

Intenzivně tu situaci sleduji, jsem v kontaktu se všemi mými přáteli. Situace je velmi znepokojivá, v Kábulu žijí miliony lidí, je tam nedostatek zásob, jídla, benzinu. Všude po zemi pak jsou vysídlení lidé, co přišli o domov a potřebují přístřeší. Obyvatelé Kábulu jsou absolutně vyděšení a snaží se prchnout.

Jaká je situace lidí, kteří pracovali pro vládu?

Někteří z nich již zemi opustili, někteří se schovávají. Tálibán se snaží ukázat, že se změnil, ale zároveň máme informace, že si dělají seznamy lidí, jejichž domy pak prohledávají nebo i rabují, někomu například ukradli auta a podobně. Včera Tálibán oznámil, že se na bývalé zaměstnance vlády bude vztahovat amnestie, ale proč by taková amnestie byla vůbec potřeba? Vždyť jsme nic neudělali, pracovali jsme pro afghánský lid, to oni přece napadli afghánskou vládu. Doufám, že mladá generace bude bránit lidská práva a demokracii.

Jaká je šance, že Tálibán do vlády přizve i někoho dalšího?

K tomu bych se vyjádřil, až budeme vědět něco víc. Víme ale, že Tálibán kontaktoval některé dřívější vládní činitele a poskytl jim v Kábulu ochranu.

Byl jste překvapen, jak rychle Tálibán získal kontrolu nad celou zemí včetně hlavního města?

Nikdo pád vlády neočekával, bylo to překvapení. Nikdo neví, jak se to stalo. Teď ale zemi kontroluje Tálibán.

Proč afghánská armáda víc nebojovala?

Jakmile se Tálibán dostal blíž k velkým městům, začal používat svoji strategii a začal vojáky přesvědčovat, že jsme všichni bratři. Použili k tomu i islám. Bylo také obrovskou chybou, že se Spojené státy stáhly tak rychle, opustily všechny základny. Tálibán toho využil. Zároveň Tálibánu pomáhala pákistánská armáda. Není to tak, že by afghánská armáda byla slabá, ale Tálibán vojáky zmanipuloval.

Pokud to tak bylo, proč to bylo tak snadné? Jakou roli v demoralizaci vojáků hrála například rozšířená korupce, podle některých zpráv nedostávali dlouho zaplaceno a podobně?

Samozřejmě, korupce byla důležitý faktor, který jsem nezmínil.

Americký prezident Biden ve svém prohlášení zkritizoval afghánskou armádu i prezidenta Gháního, že nebojovali. Co si o to myslíte?

Nesouhlasím s tím. Ghaní opustil prezidentský palác až v okamžiku, kdy byl Tálibán již velmi blízko. Armáda i bezpečnostní složky prchly a palác zůstal nechráněný. Kdyby Ghaní neutekl, došlo by k boji, obětem na životech, a nakonec to mohlo dopadnout stejně jako s bývalým prezidentem Nadžíbulláhem (afghánský prezident, kterého Tálibán v roce 1996 popravil, pozn. redakce). Objevily se také informace, že měl utéci s hromadou peněz. To je pákistánská propaganda, vzal si pouze dvě knihy a některé dokumenty. Lidé, kteří s ním byli, mi říkali, že když palác opouštěl, tak plakal.

Z informací, které máte, jak vypadaly před pádem Kábulu poslední dny uvnitř vlády?

Situace se během posledního týdne dramaticky změnila. Tálibán získával jednu provincii za druhou. Komunikace v zemi byla špatná. Nebyl jsem tam, ale myslím, že Ghaní nakonec rozhodl, že nechce další krveprolití a aby došlo ke zničení Kábulu.

Co si myslíte o tom, jak probíhá evakuace Afghánců, které spolupracovali se západními státy?

Myslím si, že se snaží to zvládnout, ale na začátku to bylo špatně zorganizované. Na letišti došlo k velmi chaotickým situacím, nikdo nečekal, že se situace znění tak rychle, už například nelétají ani žádné komerční lety. Ale zlepšuje se to, Česko už evakuovalo kolem stovky lidí a další evakuace ještě probíhají.

Jak jste poslední dny prožíval vy?

Budu upřímný, je to jedna z nejhorších situací, jaké jsem kdy zažil. Nespal jsem tři dny, nemohl jsem jíst. Teď se to zlepšilo, ale přišli jsme o naši demokracii a svobodu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].